Ortak Mücadele Kararı Alındı

Rusya Federasyonu’nda Rusça dışındaki yerli halkların dillerini yok etmeye yönelik “Rusya Federasyonu’nda Eğitim Üzerine Federal Yasa’da Değişiklik Yasası” 03.08.2018 tarihinde Devlet Başkanı Putin tarafından onaylanmıştır. Rusya Federasyonu Anayasası’na, evrensel insan hak ve devamı »

ÇDP, BURSA’DA STK’LAR ve HALKIMIZLA BULUŞTU

ÇDP Bursa İl Temsilcisi Nasır Yıldız’ın 15 Temmuz 2018 Pazar Günü Bursa’da Ördekli Kültür Merkezi’nde organize ettiği toplantıya, ÇDP heyetinde Genel Başkan Faruk Arslandok ile birlikte Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu devamı »

ÇDP HEYETİ, GOP ADİGE KHASE’YE KONUK OLDU

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) heyeti, partiyi tanıtmak ve büyütmek amacıyla çatı kurumlara ve bağımsız yapılara yönelik gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında 12 Temmuz 2018 akşamı Adige Khase Derneği’ni ziyaret etti. devamı »

ÇDP, Orhanlı Çerkes Kültür Derneği’ni Ziyaret Etti

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) heyeti,  STK’larımızla bir araya gelme faaliyetleri çerçevesinde, Temmuz ayı sonunda gerçekleştirecekleri 2. Uluslararası Orhanlı Çerkes Festivali organizasyonuyla yaklaşık bir yıldır Türkiye gündeminde olan Balıkesir Orhanlı Köyü Çerkes Kültür devamı »

ARSLANDOK, RUSYA’YI ve DÜNYAYI MEKTUP YAĞMURUNA TUTTU

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) Genel Başkanı Faruk Arslandok, Rusya Federasyonu Cumhuriyetleri’nde kullanılan ulusal dilleri eğitim alanında seçmeli hale getirecek olan ve 19 Haziran’da Devlet Duması’nda gerçekleştirilen ilk oylamada kabul edilen 438863-7 sayılı Kanun Tasarısı’nın devamı »

ÇDP HEYETİ, İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ’NDE İDİ…

Çoğulcu Demokrasi Partisi heyetinin partiyi tanıtma ve destek sağlama amaçlı ziyaretleri devam ediyor. 10 Haziran 2018 günü İKKD yönetimiyle buluşan ÇDP heyeti, dernek cafesinde ikram edilen leziz iftar yemekleri öncesi ve sonrasında devamı »

Category Archives: Haberler

Ortak Mücadele Kararı Alındı

Rusya Federasyonu’nda Rusça dışındaki yerli halkların dillerini yok etmeye yönelik “Rusya Federasyonu’nda Eğitim Üzerine Federal Yasa’da Değişiklik Yasası” 03.08.2018 tarihinde Devlet Başkanı Putin tarafından onaylanmıştır.

Rusya Federasyonu Anayasası’na, evrensel insan hak ve özgürlüklerine ve doğal hukuka açıkça aykırı olan bu yasadan olumsuz olarak etkilenecek olan halkların Türkiye’deki kurumları ve oluşumları Kaffed’in davetiyle, 05.08.2018 tarihinde, Ankara’da toplanarak ortak mücadele kararı almıştır.

Ortak sorunlar karşısında ortak mücadele fikrini savunan ve yapmış olduğu kurum ziyaretlerinde bunu sıklıkla dile getiren Partimiz de toplantıya katılmıştır.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU (KAF-FED)’in evsahipliğinde toplantıya katılanlar:

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU (ABHAZ-FED),

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ (ÇDP),

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU (ÇER-FED),

DOSTLUK KULÜPLERİ PLATFORMU,

DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ,

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ,

KAFKAS ARAŞTIRMA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI (KAFDAV)

NOGAY TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ,

ADİGE DİL DERNEĞİ,

ADİGE XASE DERNEĞİ,

ÇERKES KADINLARI TEAVÜN ÇEMİYETİ DERNEĞİ (ÇER-KAD),

CHERKESSİA.NET PLATFORMU,

ŞİMALİ KAFKAS KÜLTÜR EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bunların dışında, toplantıya başta
mesaj gönderenler olmak üzere 25 kadar kurum ve oluşum daha katılmıştır. Katılımcılar, ulusal varlıklarını zayıflatmayı ve yok etmeyi amaçlayan girişimlere karşı birlikte mücadele kararı almışlardır.

ÇDP, BURSA’DA STK’LAR ve HALKIMIZLA BULUŞTU

ÇDP Bursa İl Temsilcisi Nasır Yıldız’ın 15 Temmuz 2018 Pazar Günü Bursa’da Ördekli Kültür Merkezi’nde organize ettiği toplantıya, ÇDP heyetinde Genel Başkan Faruk Arslandok ile birlikte Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ile İstanbul İl ve İlçe Başkanları katıldı.

ÇDP HEYETİ, GOP ADİGE KHASE’YE KONUK OLDU

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) heyeti, partiyi tanıtmak ve büyütmek amacıyla çatı kurumlara ve bağımsız yapılara yönelik gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında 12 Temmuz 2018 akşamı Adige Khase Derneği’ni ziyaret etti.

ÇDP, Orhanlı Çerkes Kültür Derneği’ni Ziyaret Etti

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) heyeti,  STK’larımızla bir araya gelme faaliyetleri çerçevesinde, Temmuz ayı sonunda gerçekleştirecekleri 2. Uluslararası Orhanlı Çerkes Festivali organizasyonuyla yaklaşık bir yıldır Türkiye gündeminde olan Balıkesir Orhanlı Köyü Çerkes Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

ARSLANDOK, RUSYA’YI ve DÜNYAYI MEKTUP YAĞMURUNA TUTTU

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) Genel Başkanı Faruk Arslandok, Rusya Federasyonu Cumhuriyetleri’nde kullanılan ulusal dilleri eğitim alanında seçmeli hale getirecek olan ve 19 Haziran’da Devlet Duması’nda gerçekleştirilen ilk oylamada kabul edilen 438863-7 sayılı Kanun Tasarısı’nın kadük bırakılması için Rusya ve Batı ülkelerinde 470 ulusal ve uluslararası kuruma birer mektup göndererek kabul edilemez nitelikteki bu girişimin durdurulmasını istedi.

ÇDP HEYETİ, İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ’NDE İDİ…

Çoğulcu Demokrasi Partisi heyetinin partiyi tanıtma ve destek sağlama amaçlı ziyaretleri devam ediyor. 10 Haziran 2018 günü İKKD yönetimiyle buluşan ÇDP heyeti, dernek cafesinde ikram edilen leziz iftar yemekleri öncesi ve sonrasında oluşturulan sıcak ortamda düşüncelerini ifade ederek bilgi alışverişinde bulundu.

KAMUOYUNA!

Sosyal medyada ve diğer mecralarda yapılan paylaşım ve yazışmalarda kullanılan üslup sıklıkla şikayetlere neden olmaktadır.

Çoğulcu Demokrasi Partisi Hanımlarla Buluştu

Toplumsal sorunlarımıza duyarlı bir grup kadın ÇDP’nin Bahçelievler İl Merkezi’nde bir araya gelerek istişarede bulundu.

ÇDP Heyeti, İşadamı Abdullah Teber’i Ziyaret Etti…

ÇDP’nin, çalışmalarını anlatmak ve ortaklaşmak maksadıyla STK’lara ve alanında başarılı insanlara yönelik yaptığı ziyaretlerin son durağı başarılı Çerkes iş adamı Abdullah Teber oldu.

Anadilleri Tasfiye Edecek Yasa Tasarısı Nalçikte Protesto Ediliyor

Geçtiğimiz hafta Duma’dan geçerek yasalaşma sürecinin ilk adımını aşan Rusya Federasyonundaki eğitim sistemini değiştiren kanun tasarısına tepkiler sürüyor.