ÇDP, ALTAYLI HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Çoğulcu Demokrasi Partisi, Habertürk TV yayınında Çerkesler aleyhinde sözler sarf eden Gazeteci Fatih Altaylı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ÇDP adına yapılan savcılık başvurusunda Altaylı’nın ‘Halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği’ kaydedildi.

Habertürk TV’de yayımlanan Teke Tek programında Çerkesleri de hedef alan Fatih Altaylı’nın ifadeleri tepkilere neden oldu. Çerkes kurum, kişi ve dernekler başta olmak üzere binlerce kişi tepkilerini dile getirdi.

ÇDP GENEL BAŞKANI FARUK ARSLANDOK

4 Aralık akşamı yayımlanan programda Altaylı, tepki çeken şu ifadeleri kullanmıştı: 

“….200 yıldır bize gelmeyen yok ki. Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi. Herkes geldi buraya. İşin acayip tarafı mesela, buraya gelenler, sanki… ıııı… buranın şeyiymiş gibi… sonra da, benim haklarım falan demeye başlıyor, onu da ben anlamakta zorluk çekiyorum, ne bileyim işte… bazı çerkezler var, toplanıyorlar moplanıyorlar… çerkezlerin hakları… kardeşim Çerkezistan orada, yürü git Çerkezistandan iste haklarını… Buraya geldin de hoş geldin denildi… Ama yarın aynı şey Suriyelilerde de olacak…” 

‘ÖZÜR’ BEKLENİRKEN ALEVLENDİRDİ 

Altaylı’nın bu sözlerine sert tepki gösteren Çerkes kamuoyu ‘özür’ beklerken, yazarın 8 Aralık’ta yazdığı ikinci yazı çok daha ciddi tartışmalara yol açtı. Altaylı anılan yazısında, ana dil hakkı ve Çerkes dilinde yayın yapacak bir devlet televizyonu gibi temel taleplerde bulunan Çerkeslere yönelik “… O yüzden ‘bölücülük’ yapmayan hiç kimse benim bu sözlerimden alınmasın. Yok  eğer ‘Bölücü’ iseniz sonuna kadar üzerinize alınabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Anılan yazıda yer alan ifadeler ile Altaylı’nın tahrik ve hakaretlerini bir üst aşamaya çıkardığını iddia eden ÇDP Altaylı hakkında 27 Aralık günü savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HALKI AŞAĞILADI

Avukat İBRAHİM AYCAN

Çoğulcu Demokrasi Partisi adına Av. İbrahim Aycan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruda Altaylı’nın, ‘Halkı kin ve düşmanlığa  tahrik ederek aşağılama’, ‘Basın yayın yolu ile toplumun bir kesimine hakaret’, ‘Irkçı ve nefret dolu söylemlerle ayrımcılık yapma’ suçu işlediği iddia edildi.

İNFİALE YOL AÇTI

Altaylı’nın anılan yayında söylediği “Yürü git Çerkezistanda iste haklarını” ifadeleri ile 200 yıldır Türkiye’de yaşayan Çerkeslere başka bir ülkeyi adres gösterdiği kaydedildi. Hak talebinde bulunan insanların kötü bir örnek olarak lanse edilmeye çalışıldığı kaydedilen savcılık başvurusunda, Altaylı’nın sözlerinin toplumda infiale yol açtığı kaydedildi.

Savcılık başvurusunda Altaylı’nın söylediği sözlerde ÇDP ve üyelerini de hedef aldığı kaydedildi.

2 Responses to ÇDP, ALTAYLI HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

 1. Rafet Dzıbe dedi ki:

  Yaptığınız güzel çalışmalar nedeniyle tebrik ve teşekkür ederim. Haddininin bildirilmemesi halinde daha büyük ve patavatsız, yasalara aykırı şekilde sokak ağzıyla kusmaya devam edecektir bu gazeteci kılığındaki ırkçı faşist.
  Yaptığı hakaret ve ırkçılık yanına kalmamalıdır. Bu konuda emeği geçenleri şahsım adına kutlarım. Sizlere minnetarım. Sağ olun, var olun.

  • Mustafa KUT dedi ki:

   Bu Altaylı gibileri ülkemiz kuruluşunda kanımızı , yaşatılmasında alınterimizi verdiğimizi hiçe sayılıyor.
   Ülkemizin asli kurucu etnik halkıyız.
   Çinin Mançurya, Sincan özerk bölgesindeki kardeşlerimizle tarihsel bağımız olduğu gibi Osmanlının 24 milyon km2 nin her tarafından gelen etnik halkarlada bağımız var.
   Türkiye hepimizindir.
   Haklarımız bizimdir. Kümse bizi öteleştirip bölücü yaftasıyla pasifize edemez.
   Bölücülük kendilerini asıl , bizi 2. Sınıfa koyup Ülkemizi Osmalı bakiyesi halkarını yok sayıp Türkçülüğe indirgemektir. Daha çok söyleyecek haklı sözlerimiz var.
   Mahkemede eminim devletimiz adaleti bizim hakkarımızı savunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir