ÇDP ve DUMAN, PENDİK’TE VATANDAŞLARLA BULUŞTU…

Çoğulcu Demokrasi Partisi yönetimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman Pendik’te düzenlenen kahvaltı programında vatandaşlarla buluştu.

24 Şubat 2019 pazar günü gerçekleşen toplantıyı Çetin Erim düzenledi. Çetin Erim’in hoş geldiniz konuşmasından sonra söz alan ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok, partinin 2014 yılında,  Kafkasyalılar ve Kafkasyalılar gibi temsil edilmek ihtiyacında olan halkların taleplerini dillendirmek için kurulduğunu söyledi. STK’ların bir yere kadar mücadele verebildiğini ama siyasetin bu faaliyetlere destek ve tamamlayıcı olması gerektiğini söyleyen Arslandok, “Ülke kaynaklarının ayrıldığı ve yasaların yapıldığı Meclis’te kendi kimliğimizle bulunmamız gerekiyor” dedi. Siyasette var olmanın halka özgüven kazandıracağını belirten Arslandok, “İstanbul’da 750 bin kadar Çerkes seçmen var. Olabildiğince yüksek sayıda oy almak için çalışmamız gerekiyor” dedi. Arslandok partiyi geliştirmek için üye olmanın önemine de değindi.

Bilahare söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman, “Birlikteysek güçlüyüz” diyerek başladığı sözlerine, şimdiye kadar bunu pek gerçekleştiremediğimizi söyledi. Çerkeslerin Türkiye’de üçüncü büyük halk olduğunu söyleyen Doğan Duman, “Ama ne yazık ki kültürümüzü kaybediyoruz. Halbuki bir arada yaşayan kültürler o ülkenin zenginliğidir. Amacımız  kendi kültürümüz kadar diğer kültürlerin de yaşamasını sağlamaktır.  Siyasal olarak ülkenin yönetildiği merkezlerde yok isek, kültürümüzü korumamız da mümkün değildir. Şimdiye kadar korkutulduk ve siyasetten uzak tutulduk; ama bundan sonra bu hatayı yapmamalıyız. Bizler tarih boyu yaşadığımız her ülkede vatanseverlik örneği vermiş bir halkız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda vardık ama şimdi yokuz. Fakat var olmamız gerekiyor. İşte ÇDP’nin bunun ilk somut adımlarından biridir” dedi.

ÇDP Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gunsel Avcı, ÇDP’nin siyaseti bölmek için değil, birleştirmek için yaptığını söyledi. Şimdiye kadar siyasette yalnızca oy vererek var olunduğunu söyleyen Avcı, “Halbuki seçilmek de hakkımız. Bunun için örgütlü olmak lazım. Mesela Pendik ve Kartal büyük bir bölge, burada mutlaka bir STK’mız olmalıdır. Biz çoğulcu bir İstanbul  istiyoruz. Çoğulcu İstanbul bizi Çoğulcu Türkiye’ye götürecektir.” dedi.

Avcı 31 Mart seçimlerinde her seçmenin beş oy vereceğini hatırlatarak, bunlardan Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verilecek olanın Doğan Dumana verilmesini istedi.

Daha sonra söz alan Sami esen, Sezgin Şılar, Adnan İlhan, Sinan Ak,  Deniz Küçük, Yılmaz Yiğit, Muzaffer Atalan, Bersis Şoğen ve Ertan Ulusoy da kısa değerlendirmeler yaparak Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doğan Duman’a desteklerini beyan ettiler.

Söz alan ÇDP MYK Üyesi Emine Sezgin, 2015 seçimlerinde Kayseri’de alınan 5000 oyun pozitif sonuçlarını anlattı. “Sosyal Çerkesler olarak kalmayalım, kimliğimize kültürümüze sahip çıkmak üzere siyasallaşalım, çalışalım” diyen Sezgin bayanların yapacağı çalışmanın önemine değindi. Emine Sezgin konuyla alakalı olarak şunları söyledi: “Bayanlar Çerkesler’de öncüdür. Hepsinin desteğini bekliyoruz. Herkes bir partili gibi çalışırsa iyi sonuç alırız. Çevrenizde muhalifler de olacaktır, bu çok doğal. Ama konuşarak herkesle anlaşabiliriz. Keşke bugün buraya partiye muhalif olanlar da gelseydi de karşılıklı konuşabilseydik.”

Bir kez daha söz alan Günsel Avcı, Çerkesler olarak İstanbul gibi bir dünya şehrinin belediye başkanlığına aday göstermenin bile onurlandıran bir girişim olduğunu söyledi. “Hele bir de yüksek bir oy alır isek şimdi duyduğumuz bu gururu taçlandırdımış olacağız” diyen Avcı şöyle devam etti: “İstanbul’da 750.000 seçmen var. Hepsine ulaşmak ve oylarını almak tabii ki mümkün değil. Ama  elbirliğiyle çalışırsak, bizlere yakışacak miktarda bir oy almak için imkan vardır. Peki partiye nasıl destek verebilirsiniz? En basit ve kolay yolu, ellerinizdeki cep telefonları ile partiyi ve Doğan Duman’ı sosyal medyadan takip edip, haberlerine beğeni koyarak ve sayfanızda paylaşarak, duyulmasına katkı ile partiye destek olabilirsiniz.  Ayrıca eş, dost, akrabalarınıza adayımızı tanıtabilir, aday çıkartmaktaki amacımızı ve yüksek oy elde ettiğimiz zaman kazanımlarımızın neler olacağını anlatarak Doğan Bey’in alacağı oyu arttırabilirsiniz. Bunlar çok önemli çalışmalar olur” dedi.

Kahvaltı programına ünlü boksör Ömer Faruk Polat da katıldı.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra seçim broşürleri ve parti promosyonlarının dağıtılmasıyla toplantı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir