POMAK DERNEĞİ ÇDP MENSUPLARINI AĞIRLADI

Çoğulcu Demokrasi Partisi yönetimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman, İstanbul Pomak Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

27 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 19.00’da gerçekleşen ve Pomak Derneği Başkanı Bayram Erat ile yönetim kurulu üyeleri, ÇDP’li misafirlerini restoranda bir akşam yemeğinde ağırladı.

Konuklarına hoş geldin dedikten sonra mensup oldukları topluluğu tanıtan Pomak Derneği Başkanı Bayram Erat, Pomakları, Pomakça konuşan Müslüman Balkan toplumu olarak tanımlanabileceğini söyledi. Pomakların çoğunun Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’dan geldiğini belirten Erat, “Türkiye’de yaklaşık 25 ilde, 100 ilçede, 250’nin üzerinde köyde toplam 700.000 kadar Pomak yaşıyor. Bunlar Türkiye’de 15 kadar Pomak Derneği ile örgütlenmiş durumda. Dil bilme oranı şehirlerde çok düşük ama köylerde oldukça iyi. 1980’lerde televizyonların evlere girmesi ile dil bilme oranı hızla düşmeye başladı” dedi.

Pomakların hafızasında Çerkeslerle ilgili iyi şeyler olduğunu belirten Erat, 93 Harbi’nde Çerkeslerle birlikte savaştıklarını ve Çerkes subayların Pomak kadınlarına eşlik ederek onları koruduğunu bildiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok Partinin kuruluş amacı ve 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı çıkarmaktaki amaçlarını anlatarak söze girdi. ÇDP’nin etnik bir parti olmadığını, ÇDP’yi bir Türkiye Partisi olarak inşa etme çabası içinde olduklarını söyleyen Arslandok, “Devlet tarafından kabul edilmiş bir kimlik olmadan dil ve kültür yaşatılamaz. Bunu da ancak siyasi yollardan yaparız. Bunun da vasıtası siyasi partidir” dedi.

Arslandok’un konuşması esnasında söze giren Pomak Derneği Başkanı Bayram Erat, “Sizleri desteklemek isteriz. Sizin derdinizle bizim derdimiz arasında fark yok, birebir aynı. Biz ne yapabiliriz onu konuşalım” dedi.

Bunun üzerine Arslandok, Partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman’a verecekleri desteğin değerli bir başlangıç olacağını söyledi. ÇDP’nin, Türkiye’de kültürleri yok olma tehdidi altında olan tüm halkların temsilcisi olmak amacı ile kurulduğunu hatırlatan Arslandok, ”Partiye katılırsanız ÇDP’nin Pomak kanadını siz oluşturabilirsiniz” dedi.

Toplantı sonunda taraflar, üç ya da altı ayda bir “Kardeş Kültürler Ortak Toplantısı” yaparak ortak sorunların ve çözüm önerilerinin saptanmasının uygun olacağı hususunda mutabık kaldılar.

Görüşmenin tamamlanması sonrası tarihçi Recep Gündüz Alpaslan’ın 93 harbi ile ilgili verdiği konferans dinlendi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir