ÇDP YÖNETİMİ VE İBB BAŞKAN ADAYI DOĞAN DUMAN, BAHÇELİEVLER KAFKAS ÇERKES DERNEĞİNDE GENÇLİK GECESİNE KATILDI

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok, MYK Üyesi Emine Sezgin ve İBB Başkan Adayı Doğan Duman, 2 Mart 2019 tarihinde, Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneğinin düzenlediği gençlik gecesine katıldı.

Necla Çakıcı Aşan’ın “Xabze Işığında Liderlik ve Y Kuşağı” konulu sunumuyla başlayan gece, daha sonra yapılan düğünle sona erdi. Sunumdan önce söz alan Doğan Duman, Çerkeslerin ciddi bir asimilasyon girdabına düştüklerini, dillerini, kimliklerini ve kültürlerini kaybetmenin eşiğine geldiklerini belirterek, bunun en büyük etkisinin kültürel alanda görüldüğünü söyledi. Uzlaşmacı ve yapıcı olan Çerkes kültürünün yerini çatışmacı bir kültürün almakta olduğuna dikkat çeken Doğan Duman, “Geleneksel olarak Çerkes kültürü’nde aile içinde değer verilerek büyütülen çocuklar öz güvenli ve aldığı değeri yansıtan bireyler olarak yetişiyor. Bu vasfın hiçbir şekilde kaybedilmemesi gerekir. Bunun için de herkesin üzerine düşen çabayı göstermelidir. Derneklerimiz bu anlamda bugüne kadar değerli çalışmalar yapmıştır. Ancak, bu çalışmalar belli bir yere kadar etkili olabiliyor. Çünkü ondan sonrası dernekleri aşıyor, siyasetin konusu oluyor. Çerkeslerin asimile olmamak için siyasi bir güç haline gelmeleri, bunun için de Çoğulcu Demokrasi Partisi’ni güçlendirmeleri gerekir” dedi.

Duman’dan sonra söz alan Necla Çakıcı Aşan Doğan Duman’ın söylediklerinin kendisinin sunumuyla paralellik arz ettiğini belirterek, bundan doğan memnuniyetini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir