59 YIL ÖNCEKİ ZORBALIK: 27 MAYIS 1960

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi, seçimle iş başına gelen meşru hükümeti devirip, mensuplarını kurduğu meşru olmayan mahkemelerde hukuki olmayan gerekçelerle yargılayarak seçilmiş başbakanı ve bakanlarını asmak suretiyle cumhuriyet ve demokrasi tarihimizde büyük bir kırılma yaratmıştır.

Bu darbe; Parlamenter sistem görünümü altında, yürütmenin üzerinde askeri ve bürokratik vesayeti kurumlaştırmış, bir zümreyi cumhuriyetin ve ülkenin gerçek sahibi; halk çoğunluğunu da güdülecek yığınlar olarak gören oligarşik bir düzen  inşa etmiş,  aynı zamanda ülkemizde daha sonra yaşanacak darbe ve darbe girişimlerinin de  önünü açmıştır.

Yaşanan bu darbe süreçleri, bir kesimin zannettiğinin aksine ülkemizin gelişmesini engellemiş ve 1960 yılında aynı gelişmişlik seviyesinde olduğu ülkelerin gerisinde kalmasına neden olmuştur. Daha sonra yaşanan bir takım sosyal problem ve çalkantıya da bu vesayetçi anlayış yol açmıştır.

Çoğulcu Demokrasi Partisi olarak, bütün darbelere karşı olduğumuz gibi, hangi sebeple olursa olsun darbeleri ve darbe girişimlerini meşrulaştıracak eylem ve söylemlere de karşıyız.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

One Response to 59 YIL ÖNCEKİ ZORBALIK: 27 MAYIS 1960

  1. Recep dedi ki:

    ZALİM ZİHNİYET LANET OLSUN….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir