BASKI VE SİNDİRMEYE YÖNELİK HUKUKSUZ UYGULAMALARA SON!

Rusya Federasyonu, Kabartay Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik merkezinde aktif sivil toplum örgütü ‘’Xabze’’nin Başkanı Martin Koçesoko, iki gün önce durdurulan arabasında ‘’uyuşturucu bulunduğu’’ iddiası ile gözaltına alınmıştır.

Martin Koçesoko, Çerkes toplumunun son zamanlarda yetiştirdiği, kimlik bilinci yüksek, bu bağlamda toplumsal sorunlarla ilgilenen, entelektüel, önderlik kapasitesi olan ışıltılı gençlerden birisidir. Onu tanıyanlar sigara dahi içmeyen ve bu tür bağımlılıklarla ilgisi olmayan bir kişi olduğunu gayet iyi bilmektedir. Bu özellikleri, ona yüklenmek istenen suçun gerçek olmadığını, bu operasyonun onun kişiliğine ve faaliyetlerine yönelik bir komplo olduğunu göstermektedir.

Bu ve benzeri operasyonlar, Kafkasya bölgesinde Rus güvenlik güçlerinin sıklıkla başvurdukları, halkı sindirmeye yönelik hukuksuz uygulamalardır. Şiddet içermeyen demokratik yöntemlerle de olsa, baskıcı devlet uygulamalarını ve hukuksuzlukları sorgulayan, bu konularda düşünce açıklayan, aktivite ortaya koyan kişiler öteden beri Rus güvenlik güçleri tarafından tehdit olarak görülmüş ve bu tür komploların hedefi olmuşlardır. Bunlardan bir kısmı da oldukça şüpheli faili meçhul cinayetlere kurban gitmişlerdir.

Bölge halkına reva görülen hukuksuzluklar, insan hakkı ihlalleri ve toplumu sindirmeye yönelik 20.yüzyılın bu kokuşmuş uygulamaları 21.yüzyılda artık sonuç vermeyecektir. Bu gibi, insan onurunu hiçe sayan, bir toplumu aşağılamaya yönelik akıl dışı uygulamalar Rusya Federasyonu’nun geleceği açısından da kaygı vericidir. Hak ve özgürlük mücadeleleri bu gibi akıl dışı uygulamalarla durdurulamaz.

Ciddiye alınması mümkün olmayan bu düzmece suçlamanın sona erdirilerek Martin Koçesoko’nun bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ c

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir