ARSLANDOK: SEÇİM SONUÇLARI HALKIMIZ VE ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Saygıdeğer kamuoyu, değerli kardeşlerim;

Partimizin 31 Mart seçimlerine girerken de, yenilenen 23 Haziran seçimlerine girerken de, hareket noktası, amaçları ve hedefleri değişmemiş, tutarlı bir doğrultu izlemiştir.

Partimiz, 23 Haziran 2019 İBB Başkanlığı seçimine girerken, 31 Mart’ta da beklenti düzeyinde olmadığı kabul edilen oylarının, kamplaşan siyasi ortam nedeniyle düşeceğini öngörmesine rağmen, seçimlere katılmıştır. Çünkü; bu girişim, sadece oy sayısına odaklı olmayan, siyasi bilinç ve örgütlü siyasi güç oluşturmanın gerekliliği konusunda farkındalık yaratmayı öne alan bir girişimdir.

Partimizin kuruluşundan itibaren, 2015 Yılı Genel Seçimleri’nden bu yana siyasi alanda yarattığı etkiyi, yaşanan gelişmeleri izleyen ve sağduyu ile değerlendirme yapanların görmemesi mümkün değildir.

Halkımızın kendi talep ve sorunlarına sahip çıkma ve bunları siyasi bir temsiliyete dönüştürme ihtiyacı dün olduğu gibi bugün de ortada durmaktadır.

Ülkemizin gerçek anlamda çoğulcu bir demokrasiye kavuşması, sorunlarının çözümü, barış ve huzurun hakim olması bakımından önemli bir hedeftir. Kültür, dil, kimlik gibi konularda sorunları ve talepleri olan toplum kesimlerinin örgütlenerek bunları siyasi temsiliyete dönüştürmeleri demokrasimizin çoğulcu bir karakter kazanmasına katkı sağlayacaktır.   

Gelinen noktada, oy sayıları üzerinden bir değerlendirme yapıldığında, çarpıcı bir tablonun ortaya çıktığını görmek mümkündür.

31 Mart’ta adayımız Sn. Doğan Duman’ın kayıtlara yansıyan 2.023 oyunun yarattığı etkiye baktığımızda; bu sayı 15 – 25 bin gibi, yine mütevazi sayılabilecek bir aralıkta oluşsaydı, 23 Haziran seçimleri için ne kadar dikkate alınır olacağını öngörebiliriz.

23 Haziran seçiminde en çok oyu alan adayların oy oranları % 54,21 ve % 44,99 olarak gerçekleşmiş olup, iki aday arasında 806.456 adet oy farkı vardır.  Partimizin aldığı oy miktarı ve oranı ise azalmıştır. Buradan şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; partimizin adayı 250.000 hâtta 500.000 oy bile almış olsaydı bu iki adayın aldıkları oyların kendi içindeki oransal dağılımı ve seçimi kazanan değişmeyecekti. Ancak toplumumuz her zaman dikkate alınan siyasi bir varlık göstermiş olacaktı.

Buradaki örnek oy sayıları, olup olamayacağı tartışmasından bağımsız olarak, ortaya çıkan siyasi matematiği daha iyi anlatabilmek için verilmiştir. Yani halkımız kendi sorunlarına dikkat çekmek üzere ortaya çıkan partimizin adayı Doğan Bey’e desteğini artırmış olsaydı İstanbul için sonuç değişmeyecek, ancak halkımız için anlamlı bir sonuç ortaya çıkmış olacaktı.

Bizler bu mücadelenin daha çok insanı, daha çok nitelikli fikri ve daha çok kaynağı bir araya getirerek, sabırla yürütülmesi gereken bir mücadele olduğunu biliyoruz.

Bu süreçte, özveri göstererek aday olan Sn. Doğan Duman’a, partimizin yönetimindeki arkadaşlarıma, partimizin üyesi olsun olmasın kampanyamıza aktif destek sağlayan ve oy veren kardeşlerime, kampanyamıza maddi katkıda bulunan dostlarımıza, kampanyamızı destekleyen kurumlarımızın yöneticilerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Sn.Ekrem İmamoğlu’na da görevinde başarılar diliyorum. Başkanlığının ülkemiz ve İstanbul için hayırlı olmasını, İstanbul’un kültürel çeşitliliğine ve çoğulculuğuna yakışır hizmetler yapmasını diliyorum.

Seçimlerde oy miktarı önemli bir gösterge olmakla birlikte, bizim için tek gösterge değildir. Bu kampanya boyunca yarattığımız etkinin ve oluşturduğumuz farkındalığın da çok değerli olduğunu, önemli olanın, örgütlü bir siyasi güç oluşturup sorunlarımıza sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum.

Biz bu yoldaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Saygıyla halkımızın bilgisine sunarım.

FARUK ARSLANDOK

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

GENEL BAŞKANI

2 Responses to ARSLANDOK: SEÇİM SONUÇLARI HALKIMIZ VE ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

  1. Necmettin dedi ki:

    Sayın başkanım bu güne kadar izlemiş olduğunuz birleştirici ve uzlaştırıcı çizgiyi taktir etmemek mümkün değil.Varolma yolunda bir farkindalik yarattınız aşikardır.Bu yolda yürürken başta şahsınız, sayin Doğan DUMAN ve ekibinize saygılar sunar minnettar olduğumu bildiririm .İstenilen yere gelemedik ancak büyük bir yol aldigimizi düşünüyorum.Son olarak BİRLİKTE İSEK GUCLUYUZ,WEREPSOW DİBZER,WEREPSOW DİHABZER,WEREPSOW ADİGEHER, ADİGE WEY WEY

    Necmettin Türkoğlu
    Kaberdey

  2. Muammer Tekin . Alan vakfı genel sekreteri dedi ki:

    Medenî cesareti ve büyük özverisi için Doğan Dumana ve partimin tüm ‘ne teşekkür ederim.son derece kritik bir dönemde seçime katılan Doğanın gerçek oyları elbette bu kadar değildir.Genel seçimlere kadar yapilacak titiz bir çalışma halkımızı bir noktada birleştirip, nasıl davranmamız gerektiği hususunda yönlendireceğinden eminim. Bu konuda STK lara önemli iş düşecektir. Türkiyenin en dağınık halklarından biriyiz. Birlikte hareket etme şuuruna erişmek dileğiyle, başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir