MARTİN KOCHESOKO’YA ÖZGÜRLÜK!

Aracında ve üzerinde uyuşturucu bulundurmakla suçlanan Martin Kochesoko geçtiğimiz gün çıktığı mahkemece gözetim şartıyla ev hapsine alınmıştır.

Martin mahkemedeki ifadesinde yalın, samimi ve inandırıcı bir dille, güvenlik güçlerinin ve yerel görevlilerin kendisine kurduğu kumpası ve hayatına yöneltilen tehdidi dile getirdi. Kochesoko’nun ifadesi, vatandaşların güvenliğini sağlamak ve suç kapsamında dahi olsa doğru bilgi ve delilleri yargıya iletmekle yükümlü görevlilerin, tam tersine sahte delillerle suç ve suçlu üreterek görevlerini kötüye kullandıklarını göstermektedir.

Martin’in ifadeleri kendisini tutuklayan ve gözaltında tutan görevliler hakkında suç duyurusu niteliğindedir. Demokratik bir ülkede böyle bir suçlamanın görmezden gelinmesi mümkün olmayıp, bireysel bir suçtan çok daha ağır yaptırımlarla karşılık bulur.

Bu sebeple, öncelikle Martin’in ifadesinde yer alan hususların araştırılması gerekir. Bunu gerçekleştirmeden yapılacak yargılama, gerçek suçluların komplosuna yardımcı olmak ve onları korumaktan başka bir anlama gelmez.  

Yüklenmek istenen suçu işlemediği ve masum olduğu konusunda kendisini tanıyan herkesin tereddütsüz kefil olduğu Martin Kochesoko’nun hayatı ve başkanı olduğu ‘’Xabze’’ derneğinin amaçları da bu suçu işlemeyeceğine dair karine teşkil etmektedir.

Uyuşturucu madde kullanmadığını ve bulundurmayacağını herkesin bildiği, hatta bu tür bağımlılıklara karşı mücadele eden masum bir kişiye devletin güvenlik güçlerince üretilen sahte delillerle suç isnadı ve bunu kabul etmemesi halinde öldürülmekle tehdit edilmesi, vicdan sahibi, adalet duygusu gelişmiş hiç kimsenin kabul edebileceği bir şey değildir. Bunu yapan güvenlik görevlileriyle ilgili iddiaları araştırıp soruşturma konusu yapmadan, onların ürettikleri deliller üzerinden masum bir insanı yargılamak ve meydana gelen tepkilerin dozunu azaltmak için ev hapsine karar verilmesi de doğru bir tutum değildir.

Yargının görevi, güvenlik güçlerinin yanlış ve hukuksuz eylemlerini meşrulaştırmak değil, adaleti sağlamaktır.

Yargının gereken hassasiyeti göstereceğini ve masum olduğunu herkesin bildiği Martin Kochesoko’ya ilişkin yargılamayı kısa süre içerisinde beraatle sonuçlandırarak özgürlüğünü iade edeceğini umuyoruz.

Martin Kochesoko’ya, işlemediği suçu yüklemek için kumpas kurup aracına ve üzerine uyuşturucu madde yerleştirerek sahte delil üreten, sonra da bu suçu kabul etmesi için ölümle tehdit ederek ağır bir suç işleyen görevlilerin yargılanarak cezalandırmaları kamu vicdanını rahatlatacaktır.

Unutulmamalı ki adalet bir gün herkese lazım olur.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir