ÇDP, SELE UĞRAYAN ESMAHANIM KÖYÜ’NE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok, İstanbul İl Başkanı Ahmet Altunok, Bahçelievler İlçe Başkanı Osman Yavuz, Parti Meclisi Üyesi ilhan Belek ve Emre Göz’den oluşan heyet pazar günü, 18 Temmuz 2019 tarihindeki sel felaketine uğrayan köylerden biri olan Esmahanım Köyü’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Köy halkıyla görüşerek acı ve sıkıntılarını paylaştığını ileten heyet, daha sonra afet alanını gezerek köylülerden bilgi aldı.

Yapılan incelemede, özellikle köyün içinden geçen derenin kenarındaki yerleşim yerlerinde önemli tahribat meydana geldiği, bazı binalar tamamen yıkılırken, bazı binaların da ağır hasar gördüğü, içlerinde kullanılamaz durumda olanların bulunduğu görüldü.

Dere kenarından devam eden ana ulaşım yolu tamamen tahrip olduğu için köye ulaşım oldukça sıkıntılı durumda. Şu anda köyle ulaşım tek aracın zorlukla geçtiği toprak dağ yolundan sağlanabiliyor.

Sele kapılıp kaybolan 7 kişiden ikisinin cansız bedenine ulaşılmış durumda; diğer kayıpların arama çalışmaları ise sürüyor.

Fındık hasat sezonu olduğundan, köylüler, hasadı nasıl yapacakları ve tahrip olan ana yolu kullanamayacakları için, toplanan fındıkların nasıl nakledecekleri konusunda endişeliler.

Bölgede muhtelif belediyelere ve devlet kurumlarına ait iş makinaları, araç ve gereçler ile başlarında bulunan görevliler yoğun şekilde çalışıyor. Bölgede kriz koordinasyon merkezi oluşturulmuş olmakla birlikte çalışmaların yeterince koordineli ve etkin olmadığı belirtiliyor.

Öte yandan başlanan hasar tespit çalışmaları da sürüyor. Köy halkının beklentisi, bölgenin afet bölgesi ilan edilerek uğranılan kayıpların bir an önce giderilmesi ve fındık hasadının kayba uğramadan yapılabilmesi. Tamamen tahrip olan dere kenarındaki ana ulaşım yolu yapılsa bile, alternatif ulaşımın sağlanabileceği dağ yolunun da asfaltlanıp sağlıklı hale getirilmesi isteniyor.

Benzer felaketlerin yaşanmaması dileği ile Esmahanım Köyü’ne ve sel felaketinden etkilenen diğer köylere bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir