BESLAN MAZLUMLARINI SAYGIYLA ANIYORUZ

Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nin Beslan kasabasında 334 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı okul baskınının üzerinden tam 15 yıl geçmesine rağmen acısı tazeliğini koruyor.

1-3 Eylül 2004 tarihleri arasında yaşanan Beslan’daki Rehine Krizi, İkinci Çeçen Savaşını sonlandırmak istediğini söyleyen Şamil Basayev’e bağlı bir grubun bir ilköğretim okuluna girerek 1.100 kişiyi rehin almasıyla başladı. Eylemin üçüncü gününde Rus güvenlik güçleri ağır silahlar kullanarak binaya girdi. Patlamaların ardından spor salonunun tavanı çökerken, etrafı çevrilen binada Rus güvenlik güçleri ve eylemciler arasında silahlı çatışma çıktı. Rus Özel Birliklerinin zehirli kimyasallar da kullanmasıyla sözde kurtarma operasyonu yürek dayanmaz bir katliama dönüştü.

Operasyon tamamlandığında, aralarında 186 çocuğun bulunduğu en az 334 rehine hayatını kaybederken, yüzlerce rehine yaralanmış, birçok insan da kaybolmuştu.

Beslan katliamında hayatını kaybeden mazlumları saygıyla anıyor, benzer acıların bir daha tekrarlanmamasını dileyerek yakınlarının ve Oset toplumunun acılarını paylaşıyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir