‘KAYSERİ TRT ÇERKES MİTİNGİ’ MAHKEMELİK OLDU

Kayseri’de 16 Eylül 2018 tarihinde yapılan “TRT ÇERKES AÇILSIN!” mitingi Düzenleme Komitesi’ne bir kamu, bir de kişisel dava açıldı.

Miting öncesi duyurular için yapılan etiketleme ve yazı çalışmaları esnasında, bazı kişi ve kamu mallarının üzerlerine yazı yazmak suretiyle “kirletildiği” iddiasıyla açılan davaların 2 ve 6 Eylül tarihlerinde görüleceği öğrenildi.  

Konuyla ilgili olarak Miting Düzenleme Komitesi adına Selçuk Bağlar imzasıyla yapılan açıklamada, “2018 yılında Kayseri’de yapılan TRT ÇERKES MİTİNGİ’nin farkındalık çalışmaları sürecinde Kayseri’de Bilboardlar kiralandı. Etiketleme çalışmaları yapıldı. Uzunyayla bölgesinde ise reklam tabelaları olmadığından sprey boyayla miting çağrısı ve farkındalık çalışmaları yapıldı.

Şimdi öğreniyoruz ki, bizim su bazlı spreylerle yaptığımız bu çalışmalar hakkında “Kamu Malı Üzerine TRT ÇERKES AÇILSIN yazmak suretiyle kirletmek” suçlamasıyla Pınarbaşı Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açılmış. 

Aynı zamanda “Uzunyayla Alabalık” adlı bir firmanın da reklam tabelasına “TRT ÇERKES AÇILSIN” yazıldığı için hakkımızda dava açtığını öğrendik” deniliyor.

Konuyla ilgili olarak Düzenleme Komitesi adına yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“16 Eylül 2018 günü Kayseri’de ikincisini gerçekleştirdiğimiz “TRT ÇERKES AÇILSIN” sloganlı TRT ÇERKES mitinginin mahkemelik olduğunu öğrendik.

Bilindiği gibi TRT, 41 dünya dilinde internet haber yayıncılığı yaparken Kürtçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Zazaca ve Türkçe dillerinde de televizyon yayıncılığı yapmaktadır.

Bizler Uzunyayla Çerkesleri olarak hükümetten 7/24 Çerkes dilinde yayın yapacak bir televizyon kanalı talebinde bulunduk. İlk talep 2012 yılında Kayseri Fuar Alanı’ndan yapılan TRT ÇERKES mitingiydi. İkinci miting ise 2018 yılında yine Kayseri’de yapıldı. Yani geçen altı yılda bu konuda hükümet tarafından hiçbir adım atılmadı.

Bu arada Ahlat Çerkesleri tarafından da aynı amaçla 2013 yılında bir TRT ÇERKES mitingi düzenlendi. 

Kayseri’de yapılan 2018 TRT ÇERKES mitinginin farkındalık çalışmaları sürecinde Kayseri’de Bilboard’lar kiralandı. Etiketleme çalışmaları yapıldı. Uzunyayla bölgesinde ise reklam tabelaları olmadığından sprey boyayla miting çağrısı ve farkındalık çalışmaları yapıldı. Şimdi öğreniyoruz ki, bizim su bazlı spreylerle yaptığımız bu çalışmalar hakkında “Kamu Malı Üzerine TRT ÇERKES AÇILSIN yazmak suretiyle kirletmek” suçlamasıyla Pınarbaşı Asliye Ceza Mahkemesinde kamu davası açılmış. 
Aynı zamanda “Uzunyayla Alabalık” adlı bir firmanın da reklam tabelasına “TRT ÇERKES AÇILSIN” yazıldığı için hakkımızda dava açtığını öğrendik. 

Doğrusu bu durum komik ve düşündürücüdür. Su bazlı spreylerin demokratik bir talep için kullanılmasının hem kamuyu hem de Uzunyayla’nın orta yerinde bulunan bir firmayı dava açacak kadar rahatsız etmesi çok manidar. Kamunun ya da şahısların ciddi bir zarar görmediğini biliyoruz. İddianamelerde de bu durum açıkça ortada aslında. Belki de TRT ÇERKES’E HAYIR ifadeleri yazılsa kimse hakkımızda dava açmayacaktı.

Bir ülke düşünün ki; o ülkede yaşayan milyonluk bir halkın ana dilinde, devlet televizyon yayını yapmasın. Siz buna itiraz edince size kamu davası açılsın. Ama aynı devlet Swahili, Melayu ve Hausa gibi Afrika kabilelerinin dilinde yayınlar yapabilsin. Bu tam bir kara mizah.

Öte yandan TRT ÇERKES MİTİNGİ farkındalık çalışmaları sırasında Uzunyayla’da birçok yerde görünürlük çalışmaları yürüttük. “Uzunyayla Alabalık” firmasının reklam tabelasına da TRT ÇERKES AÇILSIN yazdığımız doğrudur. Firma müdürü ifadesinde; yazıyı gliserin kullanarak çıkardığını belirtmiş. Anlaşılan hayli yorulmuş ki davacı olmuş, uzlaşmakta istememiş.

Bu firma Uzunyayla’da ki birçok köyden geçen ırmak suyunu kirleten, çevreye zarar veren, hayvan ölümlerine neden olan ve hiçbir önlem almayan bir firmadır. Fakir köylülerin arsalarını yüksek fiyatlar ödeyerek satın alan, köy muhtarlık seçimlerine bile müdahale eden ve bölgede huzursuzluk yaratan bir firmadır. Böyle bir firmanın TRT ÇERKES AÇILSIN talebinden rahatsız olması doğaldır. 

Kamu davasının açılmasına neden olan, şikayetçi belediye personelleri yıllardır hükümetlerin hiçbir hizmet getirmediği Uzunyayla’da, tek bir sağlık ocağının olmadığı bu bölgede, yarım bırakılan yol köprü inşaatlarını değil de TRT ÇERKES AÇILSIN yazılarını görerek etkilenmişler ve şikayetçi olmuşlar. Bu da çok ilginçtir. 

Bu dava, demokrasi ve ana dilde TRT yayını talebini bürokrasiyle yıldırma ve mahkeme koridorlarında kaybetme hamlesidir. 

Bizler Uzunyayla Çerkesleri olarak, vatandaşı olduğumuz bu ülkenin resmi yayın organı olan TRT’de 7/24 Çerkes dilinde yayın yapılması isteğimizi buradan tekrarlıyoruz. 

Bu tarz davaların bizi yıldıramayacağını belirtiyoruz. Ayrıca “Uzunyayla Alabalık” gibi çevre, ana dil ve kültür düşmanı bir firmayla her alanda mücadele edeceğimizinde bilinmesini istiyoruz. 

Saygılarımla.

KAYSERİ TRT ÇERKES MİTİNG KOMİTESİ adına:

BALKAR SELÇUK BAĞLAR”

One Response to ‘KAYSERİ TRT ÇERKES MİTİNGİ’ MAHKEMELİK OLDU

  1. Alişan dedi ki:

    “Uzunyayla alabalık”öncelikle bu tabela derhal kaldıttırılmalı, hem bana düşman olacaksın hem beni kullanarak maddi çıkar sağlıyacaksın. İlerleyen zamanda firma ile hukuki bir savaş başlatmalı ve uzunyayladan çımarılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir