Genel Başkan: Mustafa Saadet

GÖREV DÖNEMİ:

23/Mart/2015 – 24 Aralık 2017

MUSTAFA SAADET KİMDİR?

MUSTAFA SAADET

Adigelerin Hatıkoy boyundan, Yeşgar ailesindendir. Ataları büyük sürgünde önce Balkanlara yerleşmiş; 1870 yılında bugünkü Bilecik’in Bozüyük İlçesi’ne bağlı Poyra köyünü  kurmuşlardır.

Mustafa Saadet 28.03.1947 tarihinde Poyra Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Türkçe’yi bu yıllarda öğrenmeye başladı. Daha sonra Eskişehir’de ortaokula başladı. Ardından Eskişehir Ticaret Lisesi ve Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.

Mecburi askerlik süresinden sonra özel bir bankanın müfettiş muavini sınavını birincilikle kazandı. Çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra 2001 yılında emekli oldu.

Emeklilikten sonra bankacılık ve muhasebe konularında bilirkişi olarak çalışmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Gezici görevi nedeniyle gittiği yerlerde Çerkes dernekleri vasıtasıyla geniş bir coğrafyada hemşerileriyle ilişki halinde oldu. Emekliliği sonrasında Çerkes STK’larında aktif görevler aldı.

Ancak bir süre sonra dernek faaliyetleri ile Çerkeslerin bir kazanım elde edemeyeceği fikri ağırlık kazandı. Tanıdığı eski politikacı hemşerilerine bir parti çatısı altında toplanarak çalışılması gerektiğini anlatmaya çalıştıysa da olumlu bir sonuç elde edemedi. Bunun üzerine Türkiye Partisi’nin Kadıköy İlçe teşkilatının kurucu üyeleri arasında yer aldı. Partinin kapatılması sonrasında 2011 yılında politik söylemlerle ortaya çıkan Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin faaliyetlerine destek verdi.

2014 yılında kurulan Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin kurucu üyesi oldu ve Genel Başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 7 Haziran 2015 parlamento seçimlerinde parti başkanının ve bazı kurucuların -partilerin seçime katılabilmesi için il ve ilçe bazında yasaların öngördüğü düzeyde teşkilatlanmasını gerçekleştirememesi sebebiyle- istifa etmesi üzerine Genel Başkanlık görevini üstlendi (…../……/2015). Bu görevini 31 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen partinin 1. Olağan Genel Kurulu’na kadar sürdürdü. “Partiye yeni bir vizyon ve hareket kazandıracağına inandığı arkadaşlarının olduğunu” gerekçe göstererek yeni dönemde Genel Paşkanlığa adaylığını koymadı.

Halen partinin Merkez Yürütme Kurulu üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir