ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ GÖNEN ve MANYAS ÇERKESLERİYLE BULUŞTU

Çoğulcu Demokrasi Partisi Yönetim Kurulu üyeleri tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor. 1 Mart Pazar günü gerçekleştirilen Güney Marmara seyahatinde Gönen Kafkas Kültür Derneği ve Manyas Çerkes Dernekleri ziyaret edilerek üyeleriyle sohbet edildi.

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok başkanlığında gerçekleştirilen ziyaretlerin ilk durağı Gönen Kafkas Kültür Derneği oldu.  Pazar kahvaltısıyla örtüştürülen ziyarette açılış konuşmasını dernek başkanı Sedat Kök yaparak hoş geldiniz dedi ve konuklarını takdim etti. Her iki programın da gerçekleştirilmesine öncülük eden ÇDP Bursa temsilcisi Nasır Yıldız’ın selamlama konuşmasından sonra Genel Başkan Faruk Arslandok söz alarak partinin kuruluş amacını anlattı. Partinin isminde olduğu gibi çoğulcu bir anlayışla kurulduğunu, kimlik problemi yaşayan grupların sesi olmayı amaçladığını söyleyen Arslandok bu bağlamda partiyle bütünleştirmek üzere ilk hedef olarak Çerkesleri seçtiklerini söyledi.

Çerkeslerin bir ulusal varlık sorunu yaşadıklarını söyleyen Faruk Arslandok, bunun kaynağının asimilasyon olduğunu belirtti. Sivil toplum kuruluşlarının asimilasyona karşı koymaya yönelik olarak özveriyle çalışmalar yaptıklarını, ancak bunun için çok daha fazlasının lazım geldiğini ifade eden Arslandok, bunun durdurulabilmesi için devletin olanaklarına ve pozitif desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Fakat Çerkesler bu devlet olanaklarına sahip değil. Geçmişle bugün arasındaki fark, geçmişte tam yasak varken, bugün bazı hakların kullanılabiliyor olmasıdır” diyen Arslandok şöyle devam etti:

“Toplumun % 95’i örgütlerimizin dışında ve ciddi bir asimilasyon baskısına muhatap. Kimlikler yeniden inşa edilebilir, fakat buna uygun aksiyonlar üretmek lazım. Aktivitelerimizi siyasi alana taşımamız, siyasetin konusu yapmamız lazım. Bu sorunları özümsemiş isimleri Meclise göndermek lazım. Geçtiğimiz günlerdeki Yerhov’un demecini biliyorsunuz. STK’lar Yerhov’a tepki gösterdi ancak Meclisteki Çerkeslerden ses çıkmadı.  Niçin böyle oluyor? Çünkü onlar Çerkeslerin ortaya koydukları sorun ve talepleri siyasi alana taşıma vaadiyle seçilmiş değiller.“

Zamanımızda gençlerin bilgiye erişim ve birikimi konusunda önceki kuşaklardan çok daha avantajlı olduklarını, bilgiyi kullanma konusunda da daha yetenekli olduklarını ifade eden Arslandok, onların mutlaka bu çalışmalara dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

ÇDP’nin siyasi alanda var olan boşluğu doldurmak için ortaya çıktığını ifade eden Arslandok, partinin kuruluşundan bu yana yaşadığı seçim serüvenlerini anlattı. Bu sürece müdahil olarak Kayseri’de bir milletvekilinin seçilmesine nasıl vesile olduklarını anlatan Arslandok, “Varlığınızı ortaya koyduğunuz anda bir etki oluşturabiliyorsunuz. Bunu Kayseri seçimlerinde gördük” dedi.

Heyet daha sonra hep birlikte Manyas’a geçerek Manyas Çerkes Derneğini ziyaret etti.  Manyas Çerkes Derneği Başkanı Erdoğan Sonuk’un hoş geldiniz konuşmasıyla başlayan programda söz alan ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok, bir zamanlar bölgede önemli bir varlık ve güç olan Manyas Çerkeslerinin bugün var olma mücadelesi içinde olmasının asimilasyonun boyutlarını gösterdiğini ifade ederek, ÇDP’nin de bu varlık mücadelesi için kurulduğunu anlattı. Bilahare partinin kuruluş sürecini ve çalışmalarını özetleyen Arslandok, amaca ulaşmak için birlik olmak gerektiğini söyledi.

Program partiye yeni üye kayıtlarının yapılmasıyla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir