ÇDP, 21 MAYIS BASIN AÇIKLAMASININ YER DEĞİŞİKLİĞİNİ PROTESTO ETTİ

Çoğulcu Demokrasi Partisi, yeri valilik izniyle belirlenen basın açıklamasının mekanı değiştirilmek istenince, yapacağı açıklamayı iptal ederek yetkililerin tavrını protesto etti.

ÇDP tarafından konuyla ilgili açıklamanın tam metni şöyle:

KAMUOYUNA

Partimiz 12.05.2020 tarihinde, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgününün 156. yıl dönümü nedeniyle, 21 Mayıs 2020 Perşembe Günü, saat 14.00’de Taksim/İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu’nun önünde, pandemi önlemlerine uymak kaydıyla bir basın açıklaması yapmak ve başkonsolosluğun önüne siyah çelenk bırakmak istediğini belirten, bunun için gerekli iznin verilmesi talebini içeren bir mektupla İstanbul Valiliği’ne başvurmuştur.

İstanbul Valiliği bu mektubumuza, 14.05.2020 tarihli mektubuyla cevap vermiş ve Başkonsolosluk önüne siyah çelenk bırakılmasının uygun görülmediğini, sosyal mesafenin korunarak pandemi kurallarına riayet edilmesi şartıyla basın açıklamasının yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmadığını bildirmiştir.

21 Mayıs 2020 Perşembe günü basın açıklamasını yapmak üzere İstiklal Caddesine gidildiğinde, emniyet müdürlüğü yetkilileri, basın açıklamasının Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu’nun önünde yapamayacağımızı, Odakule’nin  arka tarafında yapabileceğimizi bildirmişlerdir. Tarafımızdan valiliğin yazılı izni hatırlatılarak buna itiraz edilmiş, basın açıklamamızı aldığımız izin çerçevesinde Başkonsolosluğun önünde yapmak istediğimiz konusunda ısrar edilmiş ancak, orada bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet yetkilileri, yöneticisi, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı ile yüz yüze; valilik ile telefonla yapmış olduğumuz görüşmelerde sorumluluk ortada kalmış ve bir sonuç alınamamıştır. Sonuç olarak, yazılı izin verilmiş olsa da, verilen iznin sözlü talimatla iptal edildiği tarafımıza iletilmiştir.

Devlet ciddiyetine yakışmayan bu yaklaşım nedeniyle, basın açıklaması yapılmaktan vaz geçilmiş, bize gösterilen ve zaten izne tabi olmayan Odakule’de basın açıklaması yapılmamıştır. Kamuoyuna ve basına konuyu açıklayan ve durumu protesto eden bir konuşma yapılarak süreç sonlandırılmıştır.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir