ÜZÜNTÜLÜYÜZ; MESUT CELALETTİN ŞURDUM’U KAYBETTİK…

Ömrünü Çerkes toplumuna ve kültürüne adamış örnek insan Mesut Celaleddin Şurdum’u kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.

Bugün aile efradı ve yakın çevresinin iştirak ettiği dini ritüeller sonrası Kanlıca’daki aile mezarlığı’na defnedilen merhuma yüce Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabırlar dileriz. Mekanı Cennet olsun.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

*******

MESUT CELALEDDİN ŞURDUM KİMDİR?

Babası 1890 yılında Kafkasya’dan ailesiyle birlikte gelerek Bandırma’nın Sığırcık köyüne yerleşen Ahmet Ali Şurdum; annesi ise Büyük Çerkes Sürgünü’nde  önce Yugoslavya’ya giden ve oradan  tekrar grup olarak göç edip Konya Ilgın’a gelip Gaziler köyünü kuran Çerkes ailelerden biri olan Ćasıkoların kızı Şerife hanımdır.

10 Mart 1926’da asker olan babasının görevi sebebiyle bulundukları Sivas’ta doğdu.  Beş kardeşten en büyük ikincisidir.  İlkokulu Konya’da, Ortaokulu İstanbul Üsküdar’da bitirdi. Haydarpaşa’da okurken askeri liseye geçti. Yıl sonunda etnisitelerinden dolayı dört Çerkes arkadaşıyla birlikte sınıfta bırakılarak okuldan tard edilince tekrar Haydarpaşa Lisesi’ne döndü. Orta tahsilini burada tamamladı. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. O tarihte çıkan bir kanuna istinaden müracaat ederek orduda kaldı. Beş yıl sonra kendi isteğiyle askeriyeden ayrıldı. Bankacılık sektöründe çalışmaya başladı. Bu arada yeni kurulan İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin yönetim kurullarında ve faaliyetlerinde görevler üstlendi. 1957 yılında çalışmak üzere Almanya’ya gitti. 1960’ların başında Münih’te Avrupa’daki ilk Kafkas Kültür Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti. 1970 yılında ailesiyle birlikte anavatanı Kafkasya’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve daha sonra defalarca gidip geldi. Emekli olduktan sonra Türkiye’ye dönen ve Kafkasya’ya yönelik cemiyet faaliyetlerine aktif şekilde katılan Mesut Şurdum kendinden bir süre önce vefat eden Adigelerin Yeben ailesinden Makbule hanımla evli idi.

One comment

  1. Allah Teala Merhum Thamade’ye gani gani rahmet eylesin. Şurdum ailesinin geride kalan mensuplarına sağlıklı uzun ömürler dilerim. Mesut Amcamızı toplumumuza sunduğu nitelikli hizmetleri ve güven aşılayan sağlam duruşuyla yad edeceğiz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir