77. YILDÖNÜMÜNDE ÇEÇEN-İNGUŞ SÜRGÜNÜNÜ ŞİDDETLE KINIYOR; SÜRGÜNDE HAYATINI KAYBEDEN MASUMLARI RAHMETLE ANIYORUZ!

23 Şubat 1944, Stalin yönetiminin, Çeçen İnguş halkını insanlık dışı koşullarda Orta Asya steplerine sürmesinin 77. yıldönümüdür.

Bu sürgün; aldatılarak meydanlara toplanan ve silahlı askerlerle kuşatılan halka, uydurma gerekçelere dayanan sürgün kararının tebliğ edilmesiyle saatler içerisinde gerçekleşmiştir.

Sürgün kararının şaşkınlığını yaşayan çok sayıda masum insan ortalık yerde vahşice katledilmiştir.

Yaşlı, çocuk, kadın ayrımı gözetilmeksizin 500.000 civarında Çeçen ve İnguş birkaç saat içerisinde hayvan vagonlarına doldurularak Kazakistan’a sürülmüştür.

Sürgün edilenlerin yarısına yakını, insanlık dışı sürgün koşulları nedeniyle yollarda ve uygun olmayan yaşam koşullarında hayatını kaybetmiştir.

Stalin’in ölümünden sonra Sovyetler Birliği Devlet Başkanı olan Nikita Kruşcev 1957 yılında, bu sürgün için gösterilen gerekçelerin gerçek dışı ve sürgün kararını verenlerin de insani duygulardan yoksun olduğunu söylemiş, aklı başında insanların böyle bir sürgünü anlayamayacaklarını ifade ederek af ilan etmesiyle vatanlarına dönebilmişlerdir. 

Çeçen ve İnguşların sürgünle uğradıkları demografik yıkım hala olumsuz tesirlerini devam ettirmektedir.

Çeçen İnguş halkına uygulanan bu insanlık dışı sürgün ve kıyımı yapanları lanetliyor; sürgünde hayatını kaybeden masumları rahmetle anıyoruz.

77 yıl sonra görünen gerçek şu ki, Çeçen ve İnguş halklarının özgürlük tutkusu, yaşamlarının garantisi olmaya devam edecektir.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir