ÇDP’den Açıklama: KAFKASYA’DA 5 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLMESİYLE SONUÇLANAN OPERASYONDA “DEVLET TERÖRÜ” ŞÜPHESİ GÜÇ KAZANIYOR.

Rusya Federasyonu Kabartay Balkar Cumhuriyeti’nde Terörle Mücadele Rejimi (CTO) kapsamında yapıldığı belirtilen ve 5 kişinin öldürüldüğü operasyonda, “Devlet Terörü” şüphesi güç kazanıyor.

Yapılan resmi açıklamada; Kabartay Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’in Baksan Bölgesi’nde güvenlik güçlerinin bir eve yaptıkları baskında, “terör eylemleri yapma hazırlığında olan ve güvenlik güçlerine silahlı mukavemette bulunduğu” iddia edilen 5 kişinin öldürüldüğü belirtilmiştir. Öldürülen kişilerin operasyondan bir iki gün önce evlerinden ve iş yerlerinden bilinmeyen kişilerce alınması ve bilinmeyen bir yere götürülmesi, ardından böyle bir operasyonda öldürülmüş olduklarının açıklanması, olayın resmi açıklamada belirtildiği şekilde olmadığına işaret etmektedir. Aynı evde öldürülenlerin bir kısmının aileleri, öldürülen kişilerin birbirlerini tanımadıklarını ifade etmektedir. Ayrıca, aralarından bazılarının 2005 Nalçik olayları sırasında yapılan tutuklama ve yargılamalarla ilgili olarak, 2020 Yılının Kasım ayında AİHM’ne işkence, adil olmayan yargılama, özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edilmiş olması gerekçesi ile şikayette bulunmuş olmaları ve şikayetin ardından, aynı yılın Aralık ayında güvenlik güçlerince şikayetlerinden vazgeçmeye zorlanmış olmaları da bu operasyonla ilgili şüpheleri artırmaktadır. Operasyonun yapıldığı eve yakın oturanlar, kendilerinin, bölgelerinde terör riski içeren bir operasyon yapılacağı hakkında bilgilendirilmediklerini ifade etmektedir.

Operasyonda öldürülen Khasanbi Khupsirgenov’un kardeşi Akhmed Khupsirgenov; kardeşinin, AİHM başvurusundan sonra devlet görevlilerince şikayetini geri çekmesi için tehdit edildiğini, operasyondan önce nasıl şüpheli bir şekilde kaybolduğunu, aynı konuda kendisinin de tehdit edildiğini, kardeşinin FSB’nin resmi açıklamasında belirtildiği gibi bir terör organizasyonu içinde yer almadığını, kendisinin ve yakınlarının can güvenliğinden endişe ettiğini belirterek devlet görevlileri ve insan hakları savunucularına müracaat etmiştir.

Caucassian Knot’un yazdığına göre, gazeteci Nadejda Kevorkova da bu operasyonun resmi açıklamada belirtildiği şekilde gelişmediğini, özel operasyonda öldürüldüğü bildirilen beş kişinin tamamının kaçırılan kişiler olduğunu, “Barazov Anzor, Mendokhov Arsen, Chikhradze Tamaz, Şogenov Khasan, Khasanbi Khupsergenov hepsinin önce kaçırıldığını, sonra cesetlerin bir evin bahçesine götürüldüğünü, bir CTO Rejimi (Terörle Mücadele Operasyonu) ilan edildiğini ve düzmece bir “çatışma” tezgahlandığını’’ açık bir şekilde belirtmiştir.

Rusya Federasyonu’nda ve Kafkasya bölgesinde daha önce yaşanan olaylar, insan hakkı ihlalleri ve güvenlik güçlerinin buna benzer düzmece operasyonları da dikkate alındığında, bu son olayın da terör bahanesiyle yapılmış bir “devlet terörü” olduğuna işaret etmektedir.

Terörün her türlüsü kabul edilemez ancak, öncelikli görevi insanların can güvenliğini sağlamak olan devletin teröre başvurması, terörü bir yöntem olarak kullanması toplumun tamamına yönelik bir tehdittir.

İnsan hakkı savunucularını ve Rusya Federasyonu Yargısını bu olayın ikna edici bir şekilde aydınlatılması için çalışmaya davet ediyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

One comment

  1. Bu bir ilk deyil Putin Kafkas yada hem İslami yayıyor hem böyle öldürüyor. Hedef Dünyanın gözünde Kafkas yayı İslami st göstermek Dünyanın gözünde soykırımın neden gostermek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir