ÇDP’DEN ‘VATANIM SENSİN’E TEPKİ

Kanal D Televizyonunda yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisinde; tarihi olay ve kişiler konu alınıp senaryolaştırılırken, olaylar halkın arasına kin ve nefret tohumları ekecek şekilde kurgulanmaktadır.

Dizi kahramanları için seçilen lakap ve aksesuarlar yoluyla belli tarihi şahsiyetler ima edilmekte; yaşanmış olaylar tahrif edilerek bu şahsiyetler üzerine hain sıfatı yapıştırılmakta ve alttan alta toplumun belli kesimleri provoke edilmektedir.

Peşinen yaptıkları ‘’Olaylar ve karakterler hayal ürünüdür’’ açıklaması ile gelecek eleştirilere kendilerince önlem alarak hem seyircinin geneli, hem de bundan özellikle rencide olacak toplum kesimlerinin aklı ile de adeta alay edilmektedir.

Bu yapılana, sütre gerisine saklanarak toplumsal barış ve huzuru topa tutmak denir. Belli ki dizinin yapımcı ve senaristleri, içlerinde yaşattıkları ve önüne geçemedikleri saplantılı duygularını dizi marifetiyle dışa vurarak kendilerince bir tatmin yolu seçmiştir. Bu ancak “kin” ve “nefret” kavramları ile izah edilebilecek bir şeydir.

Milli Mücadele’nin öncesinde ve Milli Mücadele sırasında ülkesine çok büyük hizmetler vermiş, Milli Mücadele’nin adeta fedailiğini yapmış bir tarihi şahsiyeti (Ethem Bey) bu kadar basit bir senaryo içinde “harcamak” ve “vatan haini ilan etmek” en basit tabirle vicdansızlık, nankörlük ve büyük bir sorumsuzluktur.

Biz bu dizinin yapımcı ve senaristlerini, hain ilan etmeye kalkıştıkları tarihi şahsiyetle kendi atalarının Milli Mücadele döneminde aldıkları risk ve gösterdikleri yararlılıkları karşılaştırıp samimi bir vicdan muhasebesi yapmaya davet ediyoruz.

Toplumdaki farklı kesimleri rencide edecek, tarihi tahrif ederek halkın arasına kin ve düşmanlık tohumları ekecek bu tür ucuz ve köhne yaklaşımları şiddetle kınıyoruz.

Kanal D televizyonunu bu diziyi yayından kaldırmaya; dizinin yapımcı ve senaristlerini de topluma dayattıkları bu çarpıtma ve yalanlardan dolayı derhal özür dilemeye davet ediyoruz.

FARUK ARSLANDOK

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

GENEL BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir