ÇDP “VATANIM SENSİN”İ RTÜK’E ŞİKAYET ETTİ

Kanal D televizyon kanalında yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisindeki “Dağıstanlı” tiplemesi tepki çekmeye devam ediyor. Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok dizinin yapımcıları ve kanal yönetimini RTÜK’e şikayet etti.

Yazılı olarak verilen şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

Tarih : 01.03.2018
Sayı   :  4

RADYO TELEVİZYON ÜST KURULU BAŞKANLIĞI’NA

 Konu : Kanal D Televizyonu’nda yayınlanan ”Vatanım Sensin’’ dizisi

Kanal D Televizyonunda yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisinde; tarihi olay ve kişiler konu alınıp senaryolaştırılırken, olaylar halkın arasına kin ve nefret tohumları ekecek şekilde kurgulanmaktadır.

Dizi kahramanları için seçilen lakap ve aksesuarlar yoluyla belli tarihi şahsiyetler ima edilmekte; yaşanmış olaylar tahrif edilerek bu şahsiyetler üzerine hain sıfatı yapıştırılmakta ve alttan alta toplumun belli kesimleri provoke edilmektedir.

Peşinen yaptıkları ‘’Olaylar ve karakterler hayal ürünüdür’’ açıklaması ile gelecek eleştirilere kendilerince önlem alarak, bundan rencide olacak toplum kesimlerinin hassasiyetleri özellikle tahrik edilmektedir.

Dizinin yapımcı ve senaristleri, içlerinde yaşattıkları, ‘’kin’’ ve ‘’nefret’’ kavramlarıyla izah edilebilecek duygularını dizi marifetiyle dışa vurarak toplumsal huzur ve barışı zedeleyecek bir yol izlemektedirler.

Milli Mücadele’nin öncesinde ve Milli Mücadele sırasında ülkesine çok büyük hizmetler vermiş, Milli Mücadele’nin adeta fedailiğini yapmış bir tarihi şahsiyet (Dizide ‘’Dağıstanlı’’ lakabıyla Milli Mücadele kahramanı Ethem Beyin kastedildiği son derece açıktır.) basit bir senaryoyla ‘’hain’’ ilan edilmektedir.

Bu yaklaşımı toplumdaki farklı kesimleri rencide edecek, tarihi tahrif ederek halkın arasına kin ve düşmanlık tohumları ekecek, toplumsal huzuru zedeleyecek bir yaklaşım olarak görüyor ve özellikle, dizide ‘’dağıstanlı’’ figürü etrafında kurgulanan olayların anlatıldığı bölümler ile ilgili olarak sayın kurulunuzun gereken tedbirleri almasını rica ediyoruz.

Saygılarımızla,

Faruk ARSLANDOK
Çoğulcu Demokrasi Partisi
Genel Başkanı

2 Responses to ÇDP “VATANIM SENSİN”İ RTÜK’E ŞİKAYET ETTİ

  1. Naci şafak dedi ki:

    Teşekkür ler

  2. Ali dedi ki:

    Yav $i yep$e$t
    Etem beyi Satan bu seneryayu yazanlarin ta kendileridir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir