2 MAYIS GÜNEY MARMARA SÜRGÜNÜN 95.YIL DÖNÜMÜ

Gönen & Manyas Çerkesleri sürgünü mecliste görüşülmeden, kararname ile, toplu bir cezalandırma ve Çerkes toplumuna gözdağı mahiyetinde olduğu için, unutulmamalıdır.

Bundan amacımız, tarihten husumet çıkarmak değildir. Hukuka aykırı ve adalet kaygısı gözetmeden yapılan, bu tür keyfi uygulamaların, çok sayıda masum insanın cezalandırılmasına yol açması, telafisi olmayan zararlar yaratması ve insanların en yaşamsal haklarını ortadan kaldırması nedeniyle, her zaman reddedilmesi gereken uygulamalardır.

Demokratik devletler her zaman hukuk içinde hareket etmeli, muhtelif bahanelerle kolaylıkla hukukun dışına çıkmamalıdır. Evrensel hukukun dışına çıkılması halinde, bunun toplumun derinliklerinde ciddi bir memnuniyetsizlik yaratacağı ve toplumsal barışı zedeleyeceği unutulmamalıdır.

Devletimizin geçmişte yaşanan GÜNEY MARMARA ÇERKES SÜRGÜNÜ gibi, bu tür hatalardan ders çıkarıp, benzerlerine meydan vermeyecek, sayıca az olanların haklarını yok sayıp, görmezden gelmeyecek, hukuka, adalete, insan hak ve özgürlüklerine daha saygılı ve geliştirici, demokratik bir cumhuriyete dönüşmesini diliyoruz.

Faruk Arslandok

ÇDP Genel başkanı

One Response to 2 MAYIS GÜNEY MARMARA SÜRGÜNÜN 95.YIL DÖNÜMÜ

  1. Suha Baytekin dedi ki:

    Sayın Cumhurbaşkanı, yanılmıyorsam 2011 yılında, 1936-1939 yılları arasında yaşanan Dersim olayları ile ilgili “Devlet adına” özür dilediği gibi Güney Marmara Çerkesleri Sürgünü ile ilgili olarak da ” Devlet adına” özür dilemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir