ÇDP’nin CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İÇİN KAMUOYU YOKLAMASI SONUÇLANDI

24 Haziran 2018 Tarihinde yapılacak seçimler kapsamında, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için yürütmüş olduğumuz kamuoyu yoklaması toplum tarafından ilgiyle karşılandı.

Bu süreçte aday değil parti önplana çıkartıldı. Çünkü aday göstermeye yetecek sayıya ulaşılmasının o adayın Cumhurbaşkanı seçilebileceği anlamına gelmediği bilinmektedir. Burada hedeflenen, “resmi olarak aday gösterecek sayıya ulaşılması” ve “referans alınabilecek sayısal bir varlık ortaya koymak”tı.

Çünkü, bu şekilde sayısal bir varlık ortaya koymak, seçilme ihtimali zayıf bir adayın kim olacağından daha önemlidir.

Ayrıca, toplumda kendi gücünü ortaya koyma farkındalığını yaratmak da bir başka hedefti.

Yürütülen bu çalışma Cumhurbaşkanlığı adaylık başvurusu için bir ön yoklama mahiyetinde olup, çok kısıtlı olan bu sürede aday göstermeye yetecek sayıda bir desteğin sağlanıp sağlanamayacağını anlamaya yönelikti.

Bu süre zarfında 100 bin imzaya ulaşabilmesi için, kamuoyu yoklamasında bu sayıdan daha yüksek bir olumlu geri dönüşün ortaya çıkması gerekirdi, ancak bu sonuca ulaşılamadı.

Bilinçli bir şekilde kısaltılmış olan adaylık sürecinde, imzaların ilçe seçim kurullarına gidilip, dilekçe verilerek tamamlanacak olması, istenen sonuca ulaşmanın son derece güç olacağını göstermektedir.

Kamuoyu yoklamasından alınan sonuçlar da dikkate alınarak yapılan nihai değerlendirmede, Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin bu seçimlerde bir Cumhurbaşkanı adayı göstermemesinin uygun olacağı kararına varılmıştır.

Ancak, partimizin, toplumun sayısal gücünü ortaya koyma hedefi, her zaman varlığını koruyacaktır.

Kamuoyu yoklaması çalışmamıza katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir