ÇDP’den Kamuoyuna!

Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gittiği Tiflis’te, 26.05.2018 tarihinde “Refah İçin İşbirliği-Gelecek Yüzyıl Stratejisi” konulu yuvarlak masa toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, burada yaptığı konuşmada “Türkiye ve Gürcistan arasındaki güçlü ve özel ilişkilerin gelişerek devam ettiğini”, “Türkiye ve Gürcistan arasındaki yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi üçüncü toplantısının bu sene Ankara’da yapılacağını” belirttikten sonra, “iki ülkenin savunma iş birliğinin de iyi şekilde sürdüğünü” dile getirmiştir. Konuşmasının devamında, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerinin altını çizerek, “Türkiye olarak Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan’ın uluslararası olarak tanınan sınırları içinde, toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz” diyen Canikli Türk Dışişleri kadrolarının gösterdiği her zamanki sorumsuz tavrı bir kez daha tekrarlamıştır.

Hatırlatmak isteriz ki, Sovyetler Birliği, 21 Aralık 1991’de yapılan Almaatı görüşmelerinin ardından tarihe gömülüp, ‘birlik cumhuriyeti’ hüviyetindeki 15 ülke bağımsız devlet statüsü kazanırken,  bu cumhuriyetlerin içine yapılandırılmış özerk cumhuriyet statüsündeki idari yapılara kendi geleceklerini belirleme hakkı verilmemişti.

Geçmişte Stalin tarafından yapay bir şekilde Gürcistan’a bağlanan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri’nin “karşılıklı görüşme yolu ile çözüm bulalım” çağrılarına silahla cevap veren Gürcistan yönetimi bu savaşlardan yenilgiyle çıkmış; Abhazya ve Güney Osetya da bağımsızlıklarını de facto olarak kazanmışlardır. Üstelik bağımsızlıkları BM üyesi bir kısım devletler tarafından da tanınmıştır.

Hal bu iken, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı’nın Abhazya ve Güney Osetya’da tüm bu yaşananları gözardı etmesi, bu halkların mücadelesini ve fiili durumu yok sayması kabul edilebilir bir tavır değildir.

Belirtmeliyiz ki Türkiye’nin kullandığı bu dil barışa hizmet etmeyen firasetsiz bir dildir.

Net bir şekilde kınıyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

5 Responses to ÇDP’den Kamuoyuna!

 1. Emel Yağanoğlu dedi ki:

  Cevaba, yoruma bile gerek yok aslında. Yıllardır söylemde bir değişiklik yok. Çok da önemsememek gerekir bu durumu. KKTC’yi tanıdılar da ne oldu? Yıllardır kucaklarında büyümeyen bir bebek olarak kaldı. Bizim duyarlılığımızın nedeni sayı olarak en çok Türkiye’de yaşıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Tüm Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizle dayanışma içinde, siyasi tercihlerimizi gözden geçirerek bir cevap vermemiz mümkün. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz olmaya devam… İşine gelince Uluslararası Hukuku ayaklar altına alan, Amerika’nın Rusya’ya karşı giriştiği oyunun piyonu olan (gelecekte eline ne geçeceğinden bihaber) yönetimi fazla gözümüzde büyütmeyelim, bir gün onlar da geldikleri gibi giderler. Rusya ile ilişkileri dengeli bir şekilde yürütmek ve elbette diğer ülkelerle dirsek teması çok önemli. Son zamanlarda İtalya ile çeşitli alanlardaki temasları önemsemek gerek diye düşünüyorum.

 2. Esma egehan dedi ki:

  Bence azınliklari yok sayàn bir politika yürütmek her zamân hükümetlérin kolàyına gelmiştir…..malesef

 3. İLHAN CENGİZ dedi ki:

  ANAYURDUMUZ TÜRKİYENİN BİR GÜRCÜSTAN TUTKUSU YÜZÜNDEN ATAYURDUMUZ ABHAZYAYI DEVLET OLARAK TANIMMAMAKTAKİ ACAİP İNADI BİZ TÜRKİYEDEKİ DEVLETİNE,MİLLETİNE CANDAN BAĞLI ABHAZ KÖKENLİ T.C. VATANDAŞLARINI SON DERECE ÜZMEKTEDİR.BIKTIK ARTIK,BUNALDIK BU ERDOĞANIN GÜRCÜSTAN SEVDASINDAN.TÜRKİYEDEKİ ABHAZ KÖKENLİ T.C VATANDAŞLARI YILLARCA BU İKTİDARA YÜZDE DOKSAN ORANINDA VERDİĞİ DEVAMLI OYLARINI BU HALK ERDOĞANA HARAM EDİYOR.BU AKP YE OYVEREN SOYDAŞLARIMIZA ARTIK BU PARTİYE OY VERMEMEYE DAVET EDİYORUZ….

  • Gunduz Vatahoglu dedi ki:

   SELAM ILHAN KARDES VE SIZIN GIBI DÜSÜNENLERI TEBRIK EDERÏM ARKADASIM BÏZIM CERKESLER VE ABHAZLARA ALLAH RAZI OLSUN DERSEN EVDEKI EKMEGINIDE VERIR DERDI BÏZIM KOYDE AVANAK SAKIR DEDE DEDIGIMIZ BIR DEDE VARDI.. CERKESLER ABHAZLAR OLMASA A.K.P OLMAZ MHP AYAKDA DURAMAZDI .MALESEF YANLIS KULVAEDA DOLDURUSA GELEREK BILIGISIZCE CIRPINAN MÏLLET OLDUK . A.K.P.MHP ISBIRLIGINDEN CERKES ABHAZ TOPLUMUNA ZERRE KADAR YARAR GELMEZ BUNU ÖGRETEMEDIK BU TOPLUMA GERECEKCELERI YAZMAYA GEREK YOK SIZLER HERSEYIN FARKINDASINIZ AKP YOKKEN MINARADE HOCA SARKI SOYLEMIYORDU IMAMDA KEMNCE CALMAZDI DINDE VARDI CAMIDE 15 YILDA 95 YILLIK ULKE COKTU YAZIKLAR OLSUNKI CERRKES ABHAZLAR UYANMIYOR SIZLER BIZLER BU MILLETI UYARALIM DERIZ AHMAKLAR BIZE SOVERLER ASIL DUSMAN CEHLETTIR SAYGILARLA SIMDIDEN SIZE IYI BAYRAMLAR ..

 4. Jude S. Sezgin dedi ki:

  Türkiye kendi gözündeki merteği görmez , başkalarının gözünde çöp arar. Önce bir kapısının önünü temizlese de sonra konuşsa daha inandırıcı olacak.
  Syın RT nin bir Ğürcistan ziyaretinde bende Gürcüyüm dediği hala tüm Kafkaslıların kulağında tüm tazeliği ile duruyor. Tarihte Stalin gibi bir iblisin şeytanca tezgahladığı planların hala geçerli olacağını sanan zavallılar az değil. Ama güneş balçıkla sıvanamıyor.
  1990 larda Amerika ve Tabii yandaşları Gürcistan’ a verdiler gazı o çok uyanıklarda kendilerini bir şey sandılar, sonuçta ortada.
  Bu gazlama biraz daha devam ederse korkarım elindekilerdende olacak. Faşizmin geçer akçe olmadığını çok daha pahalıya anlayacak.
  Gürcistan şapkasını önüne koyup bir güzel düşünmeli, bu kendisine gaz veren aklıevvellere uyup daha fazla kendini küçültmemelidir.
  Aksi halde daha çok zayıatlar verecektir. Öyle başkalarının toprağının üzerinde sonsuza kadar oturtmazlar adamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir