RUSYA BAŞKONSOLOSLUĞU, EĞİTİM YASASINA TEPKİLERDEN RAHATSIZ!

ÇDP’nin, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu’nca yayınlanan “Rusya Federasyonu Eğitim Yasası”nda yapılan değişiklikler ile ilgili “Bilgi Bülteni”ne verdiği cevap, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu’nun hoşuna gitmedi.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’ndan, ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok’a, “Bilgi Bülteni”ne verdiği cevabı değerlendiren yeni bir açıklama geldi. Yer yer diplomatik üslubun sınırlarını zorlayan bazı ifadelerin de yer aldığı mektupta, Ağustos ayında yayınlanan “R.F.’nda Anadil Eğitimi Deklarasyonu”nda imzası bulunan bazı kurumların isimlerinin yöneticilerinden habersiz olarak listeye eklendiği de iddia edildi.

RF İstanbul Başkonsolosu Andrey Podolyşev’in imzasını taşıyan cevabi mektupta, ÇDP’nin itiraz ifadelerine , “herhangi bir somut ve gerekçeli argümana dayanmadığı”, “çarpıtma ve tahrifat yapıldığı”, “”gerçeklere aldırmamanın tercih edildiği”, “yasanın demokrasi, şeffaflık ve pratik uygulama bakımından bir çok çağdaş ülkelerden daha önde olduğu(!)”, “Ana dillerin eğitimine ilişkin durumun çarpıtılıp sömürüldüğü”, “Rusya karşıtı propagandaya malzeme yapıldığı” gibi nitelendirmelerle cevap verilirken; 5 Ağustos’ta  Kaffed’in organizasyonu ve 180 kurumun imzasıyla yayınlanan “Anadil Deklarasyonu”nun altında imzası görülen bazı kurumların isimlerinin de bilgi ve rızaları dışında metnin altına eklendiği iddia edildi.

Başkonsolos, mektubun son kısmında ifadelerini biraz daha sertleştirip  “parmak sallar” bir edaya bürünerek şöyle diyor:

“Rusya Federasyonu’ndaki anadillerin eğitimine ilişkin durumun Türkiye’nin ayrı çevreleri tarafından çarpıtılıp sömürülmesi bu konuyu Rusya karşıtı yapmakta oldukları propaganda kapsamında asılsız bir vesile olarak kullanma teşebbüsüdür. Egemen bir devlet olan Rusya Federasyonu’nun iç işlerine bu kadar yoğun müdahale girişimlerini Rusya Federasyonu’nun yasalarına güveni sarsmak, Rusya ve Federal Bölgelerinin kamuoyunu olumsuz bir şekilde etkilemek ve ayrıca doğal seyrinde gelişen Rus-Türk ilişkilerini zedelemek çabaları olarak değerlendirmekteyiz.

Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Rusya karşıtı etkinliklerinden vazgeçmesi ve Türkiye’nin Kuzey Kafkasya diasporalarının gerçek çıkarlarına olacak yapıcı diyaloğa geçmesi beklenmektedir.”

Rusya Federasyonu Başkonsolosu’nun cevabi mektubunu aşağıda görebilirsiniz:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir