KABERDEY BALKAR CUMHURİYETİ’NDEKİ OLAYLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bilindiği gibi, Kanjal Savaşının 310. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen  anma etkinliği kapsamında, alınan yasal izinle, Kanjal bölgesine  gitmek üzere yola çıkan Çerkes atlı grubun, Balkarlar tarafından Gündelen bölgesinden geçişine müdahale edilmesi nedeniyle olaylar çıkmış ve taraflar arasında çatışmalar yaşanmıştır. Gurubun bir bölümü başka bir güzergah kullanarak Kanjal bölgesine gitmiştir. Bu kez de giden gurubun geri dönüşüne engel olunacağı haberleriyle yeniden gerginlik yaşanmış ve gerginlik çatışmalarla Nalçik’teki Parlamento binası önüne taşınmıştır. Omon Birlikleri’nin sert müdahalesiyle Parlamento önünde toplanan guruptaki bir kısım Çerkes genci darp edilip gözaltına alınmış, çatışmalarda araçlar da hasar görmüştür. Son alınan bilgiye göre; Valeri Hatajıkue gibi saygın kişilerin araya girmesiyle,  gözaltına alınanların büyük kısmı serbest bırakılmış, olaylar yatışmıştır. Halen 16 kişinin gözaltında bulunduğu, bunların da serbest bırakılması için çalışıldığı,  olayların perde arkasının zaman içinde daha net olarak anlaşılabileceği ifade edilmiştir.

Yasal İzin alınarak yapılan demokratik bir etkinlik kapsamındaki yürüyüşün engellenmesi, aynı zamanda temel haklardan olan seyahat özgürlüğünün de kısıtlanması olup, suç teşkil eden bir eylemdir. Güvenlik güçlerinin görevi bu tür suç teşkil eden eylemleri öngörmek, engellemek ve ortadan kaldırmaktır.  Bu açıdan bakıldığında, güvenlik güçlerinin belli hassasiyetleri öngörerek, olaylar ortaya çıkmadan gerekli tedbirleri almadığı, sonrasında da engelleme yaparak olaylara neden olanlardan ziyade olaylara tepki gösterenlere yönelik aşırı güç kullandığı ve gözaltılara yöneldiği anlaşılmaktadır.

Benzer olayların yaşanmaması için;  güvenlik güçleri görevlerini dikkatli, doğru ve hakkaniyetli bir şekilde yerine getirmelidir.

Ortaya çıkan bu tablonun Kafkasya bölgesinin geleceği açısından hayırlı bir gelişme olmadığı açıktır. Bu gelişmeler bölge halklarından ziyade başkalarının işine yarayacak mahiyettedir. O nedenle; herkes sağduyulu hareket etmeli, halklar arasında çatışma yaratarak bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak hareketlerden kaçınmalıdır.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

2 Responses to KABERDEY BALKAR CUMHURİYETİ’NDEKİ OLAYLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

  1. Yemuz Bayazıt dedi ki:

    Haberi doğru ve net olarak verdiğiniz için teşekkür ederim.

  2. Faik Toğru dedi ki:

    Kafkas halklarının, ve özellikle biz Çerkeslerin, kimi gelişmeleri olmadık biçimde ve gereğinden fazla önemseyip aşırı tepkiler verirken, hayati öneme sahip konularda devekuşu ve üç maymun misali tepkisiz kalmamızı anlamak olası değil. Aramıza, ittihat ve terakki cemiyetinde olduğu gibi, “Munis Tekinalp” olarak giren “Moiz Kohen” lerin bu provakatif operasyonlarını deşifre etmeden bir arpa boyu yol alamayacağımız inşallah anlaşįlmıştır artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir