KANAL D SAMİMİ DEĞİL!

Bilindiği gibi; Kanal D Televizyonu’nda yayınlanan ‘’Bir Umut Yeter’’ televizyon dizisi’nde geçen bir dialogda, Çerkes kadınları ile ilgili yanlış algı oluşturacak, rencide edici, onur kırıcı, yayıncılık ilkelerine aykırı ifadelere yer verilmiştir. Kanalın bu yayınına Çerkes halkından, Çerkes STK’larından, değişik partilerin milletvekillerinden ciddi bir tepki olmuştur. Kanal bu yayını nedeniyle, Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) girişimiyle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından para cezasıyla cezalandırılmıştır. Bu arada Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş da kanal yöneticilerini ziyaret edip, bu yayının Çerkes toplumunda yarattığı infiali dile getirip özür dilemelerini istemiştir. Televizyon yöneticileri bu konuda net bir özür dilemek yerine, dolambaçlı yollar kullanarak özür olarak kabul edilmesini istedikleri, tatmin edici olmayan açıklamalar yayınlamışlardır. Bütün bunlar olurken, sosyal medya paylaşımlarında, Kanal D’nin dizinin aynı bölümünü, 10 Ekim Çarşamba gecesi, tepkilere konu olan diyalogları aynen içerir şekilde yeniden yayınladığı ifade edilmiştir. Bu bilgi doğruysa, Kanal D RTÜK tarafından cezalandırılan eylemini aynen tekrar etmiştir. Bu yaklaşım, kanalın özür olarak kabul edilmesini istediği açıklamalarında samimi olmadığı algısını pekiştirmiştir. Çerkes halkının da bu açıklamalardan tatmin olmadığı ve bireylerin, sosyal medya üzerinden, kendi aralarında haberleşerek, dizinin sıradaki bölümünün yayınlanacağı, 13 Ekim Cumartesi akşamı saat 20:00’de, Kanal D Televizyonu’nun önünde, dizinin yayından kaldırılması ve Çerkes halkından özür dilenmesine yönelik bir protesto toplantısı ve basın açıklaması yapma kararı aldıkları görülmektedir.
Çoğulculuk fikrine ve anlayışına aykırı olan, ayrımcılık ve nefret söylemi içeren, halkın bir kesimini ötekileştiren bu tür yaklaşımların ülkemizde barışa ve huzura hizmet etmeyeceği açıktır. Hele ki bu eylemi ısrarla tekrarlamak hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir şey değildir.
Bireylerin kendi aralarında organizasyon yaparak, tepkilerini, şiddet barındırmayan yöntemlerle ortaya koymalarını demokratik bir hak olarak görüyoruz. Bu nedenle 13.10.2018 Cumartesi akşamı yapılacak olan basın açıklaması eylemini destekliyoruz.
Ayrıca bu konuda, parti olarak gerekli yasal girişimde bulunulacaktır.
Kanalın cezalandırılmış olan eylemini, 2.defa aynı bölümü, aynı ifadelerle yayınlayarak tekrar etmiş olması halinde daha ağır bir yaptırımla karşılaşması için, ilk başvuruyu yapan Kaffed’in tekrar RTÜK’e götürmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Bu konuda çaba sarfeden herkesin iyi niyetli olduğu düşünülmektedir. O nedenle, tatmin edici olmadığı düşünülen hususlar eleştirilirken kişisel ve kurumsal hesaplaşmalara alet edilmemeli, kişilerin onurunu zedeleyecek hakaretlere yer verilmemelidir.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir