TRUMP, KAŞIKÇI CİNAYETİ AÇIKLAMASIYLA “ÇİRKİN AMERİKALI” İMAJINI PEKİŞTİRDİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda CIA raporuna dayanarak yapmış olduğu açıklama, insanlık açısından bir yüz karasıdır. Trump açıklamasında, “Prens Salman’ın bu olayla ilgisi olsa dahi, Suudi Arabistan’ın değişmez ortağı ve sarsılmaz partneri olmaya devam edeceklerini”, bunun İsrail’in güvenliği açısından da gerekli olduğunu söyleyerek, ekonomik çıkarlar söz konusu olduğunda hiçbir ahlaki değeri tanımayacağını ortaya koymuştur.

Trump’ın başından beri sergilediği tavır bu cinayetten ABD’nin haberdar olduğu, hatta bu cinayetin tezgahlânmasında parmakları olabileceği izlenimi yaratmaktadır. Dünyanın gözü önünde işlenen bu vahşi cinayeti görmezden gelmek, sıradanlaştırmak, failleriyle hiçbir şey olmamış gibi ilişkileri sürdürmek bu suça ortak olmaktır. Dünyanın çok tehlikeli bir yer olduğunu söyleyen Trump bu tavrıyla dünyanın tehlikeli bir yer olmasına neden olanların başında geldiğini kanıtlamıştır. Rusya devlet başkanı Putin de cinayet emrini verdiği aşikar olan Prens Salman ile görüşebileceğini belirterek Trump’tan geri kalmadığını göstermiştir.

İnsanlığın gördüğü en cüretkar ve rezil siyasi cinayetlerden birisi olan bu olayın failleri, özellikle de cinayet emrini verenler uluslararası mahkemelerde yargılanıp gereken cezayı almadıkları takdirde insanlık vicdanı kesinlikle tatmin olmayacaktır. Failleri belli olan böylesi aleni bir cinayetin cezasız kalması, insanlığın adalet beklentisinin devlet başkanları eliyle tahrip edildiği anlamına gelecektir. Böyle bir tahribatın sorumlularının insanlık değerlerinden söz etmeye kesinlikle hakları olmayacaktır.

Bu utanç verici cinayeti işleyenleri, cinayet emrini verenleri ve cinayeti sıradanlaştırıp örtbas etmeye çalışanları lanetliyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir