STOKÇULARLA MÜCADELE İÇİN ŞOVA GEREK YOK!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan soğan fiyatlarındaki artışı stokçuluğa bağlamış ve stokçuların üzerine gidip cezalandıracaklarını söylemiştir. Stokçuluk suçlaması, ekonomik krizin belirgin olarak yaşanmaya başladığı son altı ayda fiyat artışı yaşanan ürünler için sıklıkla dile getirilen bir husustur. Böylece Türkiye, yaklaşık otuzbeş yıl aradan sonra, hayatından çıktığını sandığı stokçuluk kavramıyla yeniden karşılaşmıştır.

On gün önce de et fiyatlarındaki artış, ülkede refah seviyesinin artmasıyla ortaya çıkan et tüketimi talebine bağlanmıştı.

Bu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Her üründe belli oranda stok yapmak zaten piyasanın gereğidir. Bu durum, spekülatif fiyat artışı yaratmak için yapılan stokçuluk gibi gösterilmemelidir. Bunun nedeni, piyasadaki arz talep dengesinin bozulmuş olmasıdır. Arz talep dengesinin bozulması da, tarımda ve hayvancılıkta zamanında gerekli tedbirlerin alınmaması ve üretim planlamasının yapılmaması nedeniyle oluşmuştur.

Ak Parti on altı yıldır iktidarda olduğu halde, bugüne kadar hiç gündeme gelmeyen stokçuluk suçlaması neden şimdi sık sık dile getirilmektedir?

Gölge boksu yapmak sonuç üretmez. Hükümet sorunların stokçu kovalayarak değil, arz talep dengesi içinde üretimi sürdürecek tedbirler alınarak çözülebileceğini artık anlamalıdır.

Halk, tiyatro değil, somut çözüm bekliyor.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir