BAŞKONSOLUSLUĞA CEVAP

ÇDP, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun, 05.08.2018 tarihinde Kaffed’in çağrısıyla Ankara’da yapılan Anadil Toplantısı ile ilgili iddia ve ithamlar içeren 12.09.2018 tarihli mektubuna cevap verdi.

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok imzasıyla gönderilen mektupta konsolosluğun iddiaları  sıralanarak hepsine tek tek cevap veriliyor.

Mektubun tamamı şöyle:

One Response to BAŞKONSOLUSLUĞA CEVAP

  1. memet yıldız dedi ki:

    Rusya Federasyonu İst. Başkonsolosluğunun değerlendirmeleri , makamlarına yakışmayan kulaktan dolma , önyargılı ifadeler içeriyor. Diaspora STK ve siyaset kurumu ÇDP yetkililerinin açıklamaları, tüm gerçeği ortaya koymuştur. Anlaşılan o ki, benzeri toplantılara elçilik yetkilileri de davet edilmelidir. Son yıllarda STK yetkililerine giriş yasağı, dönüş yapanların mesnetsiz bahanelerle deport edilmesi, anavatanda yeni uygulamaya konulan, kesin asimile programı içeren, dil yasasının yürürlüğe girmesi ve benzeri uygulamalar korku atmosferi yaratmaktır. Çerkes halkı, insanlık tarihinin en acımasız soykırım ve sürgününü yaşamıştır. Muhatap Rusya federasyonudur,yapması gereken ise, Çerkes halkını dinlemek, taleplere çözüm arayışında irade ortaya koymaktır. Türk, Rus ilişkilerini öne sürmek gerçek konulardan kaçmaktır. Görülen o ki, Çerkes halkının sorunları siyasidir ve uluslar arası boyutları vardır, o nedenle Siyaset kurumu güçlenmelidir ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir