ADALET GÜNEŞİ CANIDEMİR’İN ÜZERİNE DOĞSUN!

Türkiye’de yaşarken, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası 1993 yılında anavatanına dönen, orada evlenerek vatandaşlık alan ve kendine yeni bir hayat kuran Muammer Canıdemir, şimdi sudan sebeplerle bir kez daha ata topraklarından atılmak isteniyor.

Kendisine yöneltilen suçlama, kuzunun, kurdun içtiği suyu bulandırma hikayesine benziyor: 1997 yılında yapılan kontrolde kayıtlı olduğu adreste değil de başka bir adreste yaşıyor olduğunun tespit edilmiş olması…

Bu suçlamayla 9 Ağustos’ta Soçi Şehir Mahkemesi’nde görülen davada sahip olduğu “Rus vatandaşlığının iptali” kararı çıkan Canıdemir, bir üst mahkemeye temyize başvurmuştu. Yarın(6 Aralık) Krasnodar Eyalet Mahkemesinde görülecek davada verilen haksız kararın düzeltilmesi bekleniyor.

Diaspora mensuplarının da dikkat kesildiği dava, suçlamanın keyfiliğinden kaynaklanan bir endişeyle takip ediliyor. Üst mahkemenin, alt mahkemece verilen kararı onaması halinde adalete duyulan güven bir kez daha sarsılırken, hem Rusya Federasyonu’nun medeni dünyada zaten düşük olan prestiji bir darbe daha alacak, hem de devletle vatandaş arasındaki duygusal kopuş hızlanacaktır. Bu yanlışlığın yapılmayacağını umut ediyoruz.

Muammer Canıdemir’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, adaletin tez zamanda tecelli etmesini diliyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir