ÇERKAD’dan, ÇDP’ye DESTEK TOPLANTISI

Çerkez Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği, Çoğulcu Demokrasi Partisi Başkanı Faruk Arslandok’u ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman’ı ağırladı.

26 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 14.00’te Bahçelievler’deki ÇDP İl Merkezinde düzenlenen toplantıda ÇDP kadın kolları üyeleri hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çer-Kad Başkanı Günsel Avcı, 2019 yılın seçilecek YILIN ANNESİ için, kültürümüzü özümsemiş evlatlar yetiştiren annelerin kendilerine bildirilmesini istedi. Ayrıca, Düzce ve Erciyes üniversitelerinde Çerkes dili ve edebiyatı bölümünü seçmiş öğrencilere burs verileceğini duyuran Avcı bu öğrencilerin de bildirilmesini istedi.

Daha sonra söz alan Çerkad programının misafiri Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok, siyasi alanın ülke yönetimini belirleyen alan olduğunu, Çerkeslerin ise şimdiye kadar kimlikleriyle bu alanda yer almadıklarını söyledi. ÇDP’nin bu eksikliği gidermek maksadıyla kurulduğunu, seçimlerde mutlaka her farklılığın temsil edilmesi gerektiğini belirten Arslandok, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday göstermemizin öncelikli amacı, seçilmek değil, var olduğumuzu ortaya koymaktır. Bu arada partiyi geliştiriyor ve geleceğe taşımanın alt yapısını da oluşturuyoruz” dedi.

Bireylerin birbirleriyle çatışmalarının doğru olmadığını belirten Arslandok, Çerkeslerin bir araya gelerek gelecekleri konusunda çalışmalar yapmaları gerektiğini söyledi.

Faruk Arslandok, ÇDP’nin desteklediği İstanbul Büyükşehir Belediyebağımsız Başkan Adayı Doğan Duman’ın iş hukuku dalında uzmanlaşmış, uzun yıllar sendikalarda çalışmış, Türk hukukuna son yıllarda girmiş arabuluculuk konusunda ciddi deneyimleri olan biri olduğunu belirterek, Doğan Duman’ın İstanbul’da ciddi bir oy alabilmesi için katılımcıların yapabilecekleri önemli işler olduğunu belirterek şunları sıraladı:

“- Malumunuz, bu seçimde her seçmen beş oy verecek: İlçe Belediye Başkanına, İlçe Belediye Meclisi Üyeliğine, İl Belediye Meclisi Üyeliğine ve Mahalle Muhtarlığına. Bu beş oyun drdünü istediğiniz partiye verebilirsiniz. Ama yalnız bir oyunuzu,  kendi varlığınızı ortaya koymak için, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman’a vermelisiniz.

– Yalnızca sizin oy vermeniz de yeterli olmaz tabii ki. Eşiniz, dostunuz, akrabanız, Çerkes olmayıp kararsız seçmen olan dostlarınızı da Doğan Duman’a oy vermeye ikna etmelisiniz.

– Bizlerin toplumla yüz yüze gelerek onlarla konuşmamız ve ikna etmemiz için, ev toplantıları, kahvehane ve salon toplantıları düzenleyebilir, bizi de oralara davet edebilirsiniz.”

Daha sonra söz alan İBB Başkan Adayı Doğan Duman, “Seteney Guaşelerin arasında bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” diye söze başladı.

“Kafeste doğan kuşlar, hürriyeti suç sanırmış. Biz de kafeste doğduğumuz  için, hala bir çok kardeşimiz siyasal alana çıkmayı suç sanıyor ve bizi sorguluyor. Halbuki, bizim peşinde olduğumuz şey ana dilimizin, kültürümüzün unutulmaması için çalışmak” diyen Doğan Duman, verilen mücadelenin bir varoluş mücadelesi olduğunu söyledi. Bu mücadelenin yegâne yolunun siyaset olmadığını bildiklerini, STK’larımızın 1950’lerden başlayarak kültürel bir varoluş mücadelesi verdiklerini ifade eden Doğan Duman şöyle devam etti:

“Bizler de, bu STK’larımızda uzun yıllar hizmet verdik. STK’larımızda yıllardır özveriyle yürütülen bu çalışmalar olmasaydı bugün belki tamamen yok olmuş olacaktık. Ama bu çalışmalar maalesef ki yeterli olamadı. Nitekim dilimizin, kültürümüzün giderek unutulduğunu üzülerek gözlemliyoruz. Eğer bu kültür mücadelesi Türkiye’de üçüncü büyük etnik topluluk olan ve sayıları 6 milyonu bulan Çerkesleri ilgilendiriyor ise, 6 milyonun ayağa kalkarak taleplerini dile getirmesi lazım. Aksi taktirde bir kaç kişi ve kurumun yaptığı mücadele bir meltem rüzgârı gibi üzerimizden eser geçer. Ben,  kültürel varoluş için siyasal alanda çalışmak üzere cesaretle öne çıkmış, ÇDP’yi kurmuş ve özveri ile çalışan arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum. Çok önemli bir sorumluluk üstlendiler.

Bilmeliyiz ki toplumu ilgilendiren politikalar örgütlü mücadeleler ile kazanılır. Şimdi Türkiye genelinde sayısı 170’i bulan dernek ve vakıflarımızın sayısının daha çok artması gerekir. Bu derneklerin üye sayılarının da çok çok artması gerekir. Derneklerin kurulması ile kuş kafesten çıkmış oldu. İkinci adım parti kurarak siyasi mücadele vermektir…”

Türkiye’nin kuruluşunda olduğu gibi geleceğinde de var olmak için ortaya çıktıklarını söyleyen Doğan Duman, ülkeyi bölmek parçalamak değil, aksine bütün farklılıkların birbirine saygı duyarak var olmasını sağlamak niyetinde olduklarını, ifade ederek, “Bunun için siyasal mücadeleyi yöntem olarak seçtik. Türkiye ÇDP ile daha güçlü olacaktır” dedi.

Kimsenin kimseyi incitmemesi ve incinmemesi gerektiğini söyleyen Doğan Duman, siyasal alana girilmekte geç kalındığını, boşluğu doldurmak amacıyla yola çıkıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Yalnızca Çerkesler için değil; kültürü ve dili kaybolma yolunda olan tüm diğer kültürleri de korumak için yola çıktık… Tek tipleştirmeye, inkar politikalarına karşı çıkmak, herkesin sesi olmak istiyoruz. Çoğulculuk siyaset biliminde çok değerli bir kavram. ÇDP bu kavramın idraki ile kurulmuştur. Bu çoğulcu anlayışı parlamentomuza, belediyelerimize hakim kılmak için çalışacağız. Bir kültür hazinesi olan Anadolu topraklarına da zaten bu yakışır.

İşte böylesine halisane niyetlerle yola çıkmış bulunuyoruz. Ülkemize hayırlar getirsin inşaallah… 31 Mart 2019 yerel seçimleri aynı zamanda partimizin inşa sürecinde de önemli bir aşamadır. Milyonlar için yola çıkmış bu bir avuç insana destek olmalıyız. Partiye güç vermek kendimize güç katmak demektir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı halkımızı görünür kılmak için çok önemli bir fırsattır. Çünkü İstanbul, üç imparatorluğa başkent olmuş, dünyanın parlayan bir yıldızı. Tüm Türkiye’nin de gözü İstanbul’da; tüm dünyanın da gözü İstanbul’da… Burada alınacak sonuç tüm Türkiye’ye hatta tüm dünyadaki Çerkezlere etki edecektir.

Siyasal olarak var olmayan bir toplumun, kültürel olarak var olması mümkün değildir. Siyaset yapmanın vasıtası ise partidir. Kişiler bugün var, yarın yok. Onun için partinin güçlendirilmesi gerekir.Partimize üye bulalım. Partiler 30 kişi ile kurulur belki ama milyonlarca üye ile büyür. Partimizi sayısal olarak güçlendirmek zorundayız.”

Kadın elinin değdiği yerin yeşereceğini söyleyen Doğan Duman, “Sizlerin elinizin  değmesi  lazım bu partiye… İnşaallah hep birlikte başarılı olacağız.” dedi.

One Response to ÇERKAD’dan, ÇDP’ye DESTEK TOPLANTISI

  1. Зера dedi ki:

    Фытек1уэну!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir