ÇDP, İSTANBUL BAŞKAN ADAYI DUMAN İLE BİRLİKTE MALTEPE ÇERKES DERNEĞİ’NDE BÖLGE TOPLANTISI YAPTI.

Çoğulcu Demokrasi Partisi, 11  Şubat 2019 Pazartesi akşamı saat 20.00’de Maltepe Çerkes Derneği’nde bölge toplantısı yaptı.

Toplantıyı açan Dernek Başkanı Murat Özden, “Çerkes meselesinin siyasi muhatabı Çoğulcu Demokrasi Partisi’dir. Siyaset “nüfus” yolu ile “nüfuz” etmek demektir. Bize yakışır bir sayı ile bu seçimden çıkmamız gerekir” dedi.

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok da,  Murat Özden’in Çerkes siyasi hareketinin baş aktörlerinden olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, “Çerkeslerin meselesi, dilin ve kültürün giderek unutulmasıdır. Bunun için çareler aramak ise siyasi bir konudur. Kültür derneklerimiz kimliği ayakta tutmak için ciddi çalışıyorlar fakat siyasette yoksanız, kültürün geleceğe taşınabilmesi de mümkün olmaz. Ülkenin kanunlarının ve bütçesinin yapıldığı yerde bulunmanız, ihtiyaçlarınızı dile getirmeniz gerekir. Yerel seçimlere girmek ve yerel seçim kampanyası, Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin inşa sürecinin bir adımıdır. 31 Mart yerel seçimine ilgisiz kalamazdık. Dünyada en çok Çerkesin yaşadığı İstanbul 1 milyondan fazla Çerkes barındırıyor. Bunların hepsi kendini Çerkes diye tanımlamıyor olabilir, kimlik bilinci küllenmiş olabilir. En az 750.000 Çerkes seçmen var İstanbul’da. Dolayısıyla dünyada Çerkes varlığının  en güçlü olarak ortaya konabileceği kenttir İstanbul. Bu yerel seçimlere İBBB adayı göstermekten amaç, İBB Başkanı seçilmek değil, ama varlık ortaya koyup ÇDP’yi güçlendirerek 2023 seçimlerine parti olarak girebilmektir. Çoğulcu Demokrasi Partisi 15- 20 milletvekili çıkarılabilir. Çerkeslerin sorunlarını önceleyerek kuruldu ama diğer toplumları da bünyemize alabiliriz. Böylece büyüyünce, bir Türkiye Partisi olmamak için hiçbir neden yok. Biz tüm STK’ları ziyaret ettik. Derneklere gidenler toplumun % 2 si bile değil belki ama dernekler önemli bir iş görüyorlar. ÇDP’nin hedeflerinden birisi, toplumla kurumlar arası ayrışmayı gidermek.  Doğan Duman ile birlikte yola çıktık. 50’ye yakın STK’mızı ziyaret ettik. Yönetimlerden sonra,  kahvaltılarda, gecelerde üyeleri ile buluşuyoruz. Ayrıca semt toplantılarıyla da halkımızla buluşuyoruz. Sosyal medya tanıtımları yapıyoruz. Birinci hedefimiz kendi insanımız. Ayrıca, bugün için % 27 seçmen kararsız; bunlar da hedefimiz. Sizlerin bu konuları etrafınıza da iletmenizi rica ediyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan İBB Başkan adayı Doğan Duman, “Demokraside, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Eğer millet dışarıda bırakılırsa demokrasi nasıl olacak? Çoğunluğu küçük bir grup yönetirse, demokrasi olmaz. İstiklal Marşı’mız “korkma” diye başlıyor. Bizler ise sindirilmiş, korkmuş bir şekilde kenarda duruyoruz. Kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü derneklerimizin sayısı artmalı. Derneklerin takıldığı noktalarda siyaset devreye girmeli. Siyaset, derneklerin siyasi temsilcisi olur. Ticaretin, sporun, sanatın, kültürün, her alanında olmalıyız; hepsinin güvencesi ise siyasettir. Sürekli STK’larımızı ziyaret ediyoruz. Kişisel tartışmaların tarafı olmuş kimselerin dışında hiçbir ciddi muhalefet ile karşılaşmadık. Halkımız bize ciddi destek veriyor. Doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Barışçı bir dille toplumu birleştirerek, görünür olmak için cesarete ihtiyaç var. Riski göze alarak, siyasete atılan ve bu partiyi kuran  yürekli arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum. Barış dili ile diyalog arayışında olursanız, birliğin halkasını yakalarsınız. ÇDP bir ideoloji partisi değildir; kimse ile tartışmaya girmek istemiyoruz. Çoğulcuyuz, dil ve kültürü kaybolma tehlikesinde olan diğer kardeş topluluklarla birlikte hareket etmek istiyoruz. Parti, siyaset yapmak için bir vasıtadır. Başlangıçta partiye destek vermeyenler,  şimdi “Evet Parti lazım” diyorlar. Başka partilerde siyaset yapmak, bize çok ters değil. Bu seçimlerden sonra eğer yüksek oy alırsak, diğer partilerdeki arkadaşlarımızın da itibarı, saygınlığı artar. Partiyi güçlendirmek için, üye sayısının artması gerekiyor. Partimizi güçlendirmeliyiz. Bu seçimlerin bir avantajı, İstanbul’un tek bölge olarak Büyükşehir Belediye Başkanı adayını seçecek olması. Bıkmak yok, durmak da yok. Bu güzel şehirde biz de varız diyeceğiz. Kullanılacak 5 oyun birini istiyoruz. Birlikteysek güçlüyüz. Yaşasın Adigeler” diye konuştu.

 Günsel Avcı ve Emine Sezgin sorulara yanıt vererek, seçimlerde nasıl oy kullanılacağını açıkladılar. Partiye destek için üye olma çağrısında bulunan Avcı ve Sezgin, üye olanlara parti rozeti hediye etti.

Nesibe Boran’ın halive ve çay ikramları geceye ayrı bir güzellik kattı.

One Response to ÇDP, İSTANBUL BAŞKAN ADAYI DUMAN İLE BİRLİKTE MALTEPE ÇERKES DERNEĞİ’NDE BÖLGE TOPLANTISI YAPTI.

  1. Ozkaya Ahmet dedi ki:

    Demokraside Egemenlik Halkin tercihidir.Cerkeslerde Egemenlik Ust duzey vé T.C ,FR. Dedikoducu vé Iftiracilarinindr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir