Çoğulcu Demokrasi Partisi Yönetimi, Abhaz Dernekleri Federasyonu’nu Ziyaret Etti.

Genel Başkan Faruk Arslandok başkanlığındaki Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) heyeti, Merkez Yürütme Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda İstanbul’da faaliyet gösteren Kafkas STK’larına yönelik bir ziyaret programı başlattı. Bu kapsamda ilk ziyaret 29 Mayıs 2018 akşamı Abhaz-Fed Yönetim Kurulu’na gerçekleştirildi.

ÇDP heyeti, akşam saatlerinde geldiği Abhaz Fed’in Kadıköy’deki Merkez binasında Başkan Atanur Aksoy ve yönetim kurulu üyelerince karşılandı. Ramazan münasebetiyle ÇDP heyetini Abhaz mutfağının seçkin menülerinden oluşan bir iftar sofrasında ağırlayan Abhaz Fed yönetimi, geleneksel Abhaz misafirperverliğini en güzel şekilde gösterdi.

Yemek esnası ve sonrasında oluşan samimi sohbet ortamında ilk sözü alan ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok, Türkiye’de kimliklerin önemsenmemesi ve farklılıkların kabullenilememesinin önemli bir sorun olduğunu belirterek, oluşan bu boşlukta asimilasyonun hükmünü hızla icra ettiğini dile getirdi. Parlamentoda Romanlar dahil birçok etnik gurubun temsilcisi olduğunu, fakat Kafkasyalıların bir tane bile “gerçek temsilcisi” olmadığını belirten Arslandok,  devlet yetkililerinin uzun zamandan beri Çerkesleri görmezlikten geldiğini ifade etti. ÇDP’nin hiçbir STK’nın rakibi olmadığına, zaten partilerin kültür değil siyasi alanda faaliyet gösterdiğine işaret eden Arslandok, ortada ulusal bir sorun olduğunu ve bunun etrafında toplanmak gerektiğini vurguladı. Siyasal partilerin derneklerden farklı olarak seçimlere girebildiğini ve aldıkları oylarla üzerinde konuşulabilecek bir takım sayısal değerler ürettiğini söyleyen Arslandok, STK’ların ise böyle bir imkânının olmadığını belirtti. Faruk Arslandok söz söyleyebilmek için kurumsallaşmış bir siyaset mekanizmasının mutlaka olması gerektiğini anlattı. Bu bağlamda ÇDP’nin kimliklere dikkat çekmeyi hedefleyen bir siyaset izlediğini, devletin bu yönde irade oluşturması için gayret gösterdiklerini söyledi. Örgütlü yapıların birlikte hareket etmesiyle elde edilebilecek 500 bin kadar oyun bile çok önemli sonuçlar doğuracağını, bu potansiyelin de var olduğunu ama harekete geçirmek gerektiğini sözlerine ekleyen Arslandok, bu bağlamda tabanı genişletme çalışmalarına başladıklarını, bu sebeple STK’ların bu sürece verecekleri katkıyı çok önemsediklerini belirtti.

Daha sonra söz alan Abhaz-Fed Genel Başkanı Atanur Aksoy bu tespit ve hedefleri makul bulduğunu, ancak mutlaka sahaya çıkılıp tabanla temas halinde olunması gerektiğini söyledi. Aksoy, partinin birlik beraberlik yolunda yapacağı çalışmaların kolay olmayabileceğini ama mutlaka yapılması gerektiğini ifade ederek, Abhaz Fed olarak böyle bir çalışmaya destek vereceklerini söyledi.

Ziyaret, yöneltilen soruların cevaplandırıldığı sohbet ortamıyla gece yarısına kadar sürdü.

________________

Not: Bizleri merkezlerinde ağırlayan Abhaz-Fed’in değerli yönetimine, Abhaz mutfağının seçkin lezzetleri ile iftar sofrasını donatan Sayın Sabahat Fidan ve Sayın Cansu Okutucu kardeşlerimize de içtenlikle teşekkür ediyoruz.-ÇDP YÖNETİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir