ÇDP YÖNETİMİ ALAN VAKFI’nı ZİYARET ETTİ

ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok başkanlığında parti heyeti, 5 Haziran 2018 akşamı Alan Vakfı yönetimini Şişli’deki merkezinde ziyaret etti.

Önce Vakıf çalışmaları hakkında bilgi veren Alan Vakfı başkanı Sadrettin Kuşoğlu, Vakfın 1989’da kurulduğunu, 30 yıllık bir tarihleri olduğunu, Türkiye’de nüfusu oldukça az olan Osetlerin kültürünü yaşatmaya odaklandıklarını söyledi. Hitap ettikleri kitlenin darlığı gereği ortalarda biraz az göründüklerini ama bunda Türkiye’deki kurumlar arasında çok basit konularda süregelen tartışmalardan duydukları huzursuzluğun da payı olduğunu söyledi. “Çerkes misiniz? Değil misiniz?” gibi lüzumsuz tartışmaların içinde yıpranmak istemediklerini belirten Kuşoğlu, biraz da bu nedenlerle  içlerine kapanık bir kurum olarak çalıştıklarını söyledi. Sadrettin Kuşoğlu, vakıf olarak öğrenci bursları, dil ve akordiyon kursları, bireyleri bir araya getiren kahvaltılar ve sülale günleri, festival ve Oset köylerini ağaçlandırma, Osetya’da eğitim ve yatırım imkanları geliştirme gibi aktiviteleri olduğunu belirtti.

ÇDP Genel Başkan Arslandok da, Alan vakfının yapmakta olduğu çalışmaları takdir ettiklerini ifade ettikten sonra ÇDP hakkında bilgi verdi. ÇDP’nin,  Türkiye’de yok sayılan Çerkeslerin ve diğer halkların varlığını görünür kılmak amacı ile kurulduğunu belirten Arslandok, 2015 genel seçimlerine 9 bağımsız Milletvekili adayı olarak katılmanın olumlu sayısal sonuçlarını anlattı. Kafkasyalıların geçmişte gördüğü baskılarla “sindirilmiş” ve takdir edilen güzel özellikler nedeni ile “aferinlenmiş” bir toplum olduğunu,  bu itibarlaını korumak için talepkar olmaktan çekindiklerini, talepkar olunduğunda bölücülükle suçlanma endişesi taşıdıklarını  belirten Arslandok, bu nedenlerle  Kafkasyalıların devletin olanaklarından hiç yararlanamadığını söyledi.

Faruk Arslandok, ÇDP’nin kendini Çerkes kabul eden herkesi Çerkes kabul ettiğini, esasında Kuzey Kafkasya’da kültür birliği olduğunu, bölgedeki bütün halkların aynı kültürün insanları olduğunu ifade ederek, Osetlerin de bu kültürün en önemli parçalarından biri  olduğunu belirtti. Arslandok konuşmasının sonunda Osetleri de ÇDP içinde görmek  istediklerini, siyasi mücadelenin Oset dostlarla daha da güçleneceğinden emin olduklarını belirtti.

Program, izleyici konumundaki gençlerin de görüşlerini açıklaması sonrasında yapılan değerlendirme konuşmalarıyla sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir