Anadilleri Tasfiye Edecek Yasa Tasarısı Nalçikte Protesto Ediliyor

Geçtiğimiz hafta Duma’dan geçerek yasalaşma sürecinin ilk adımını aşan Rusya Federasyonundaki eğitim sistemini değiştiren kanun tasarısına tepkiler sürüyor.

Nalçik İnsan Hakları Derneği de tasarının yasalaşmaması için 26 Haziran 2018 tarihinde bir gösteri düzenliyor. ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok Nalçik İnsan Hakları Derneği Başkanı Hatajuko Valeri’ye bir destek mesajı göndererek başarılar diledi. Arslandok mesajında şu ifadelere yer verdi:

HATAJUKO VALERİ
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI
NALÇİK/ KBC

Geçtiğimiz hafta Rusya Federasyonu Duması’nda yapılan ilk oturumda onaylanan ve yasalaşması halinde Rusya Federasyonu bünyesindeki tüm cumhuriyetlerin ulusal dillerini kısıtlayarak yok olmaya mahkum edecek olan yeni
 
Eğitim Yasa Tasarısı’nın, gözü anavatanında olan ve oradaki kültürel birikimden beslenen biz diaspora Çerkeslerine de büyük zarar vereceği kesindir.

Bu uygulamanın yanlış olduğuna, kesinlikle yasalaşmaması gerektiğine inanıyoruz.
Anavatanımızda yaşayan Çerkeslerin anadil haklarının korunması, hatta daha etkili tedbirlerle desteklenerek geliştirilmesi arzumuzdur.
Anavatanda yaşayan Çerkeslerin anadilimizi korumak için verecekleri her türlü çabayı samimiyetle destekleyeceğimizin bilinmesini isteriz.
Toplantınızın başarılı geçmesini ve iyi sonuçlar doğurmasını diliyoruz.
Tüm kardeşlerimize selam ve saygılarımızla.

FARUK ARSLANDOK
ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ
GENEL BAŞKANI

One Response to Anadilleri Tasfiye Edecek Yasa Tasarısı Nalçikte Protesto Ediliyor

  1. Çetin Özkan. dedi ki:

    Sayın Faruk ve Emre Bey Güzel çabalarınız her türlü takdirin üzerindedir Çok iyi bildiğiniz gibi bu uzun soluklu bir mücadele Bugün bu bayrağı taşıyan fedakâr ve kahraman kardeşlerimiz siniz. Ne mutlu sizlere.Bizleride haberdar ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim
    Bu gün ilk yumruğu onlar atsın bakalım Gün gelir devran döner tersi Olur.Cunku biz haklıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir