ŞİMDİ SIRA DİLİMİZDE !

Rusya Federasyonu eğitim sisteminde değişiklik yapılarak; ulusal, bölgesel ve eyalet dillerinin (yani ana dillerin) öğretilmesini ebeveynlerin talebi ve yazılı beyanıyla yapılacak hale getiren kanun taslağı 19 Haziran’da, Devlet Duması’nda gerçekleştirilen ilk oylamada kabul edilmiştir.  Bu kanun taslağı, bu haliyle Rusça’yı tek eğitim dili haline getirmekte olup, Rusya Federasyonu’nda konuşulmakta olan diğer dillerin hızla yok olmasını sağlayacak mahiyettedir.

Bu gelişme, Putin Yönetimi’nce geriletilen ana dilde eğitim ve öğretim hakkı konusunda yeni ve tehlikeli bir aşamaya gelindiğini göstermektedir.

Bu yasanın yürürlüğe girmesi Çerkesler’in ve Kafkasyalılar’ın kimliklerine, ulusal varlıklarına çok ağır bir darbe olacaktır.

Bu yasanın hayata geçirilmesi, orta vadede, Rus kimliği dışındaki diğer ulusal kimliklerin yok edilmesi ve Rus kimliği içinde eritilmesine yol açacaktır.

Ulusal varlığın temel ögesi olan anadilin savunulması  konusunda birliktelik herhangi bir mazeretle göz ardı edilebilecek bir konu değildir. Bu nedenle; bu yasaya, başta Dünya Çerkes Birliği olmak üzere bütün Çerkes Kurumları, birlikte samimiyetle karşı çıkmalıdır.

Kabul edilemez bu girişime karşı, bütün Çerkesler’i ve Kafkasyalı’ları ortak mücadeleye çağırıyoruz.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir