Çoğulcu Demokrasi Partisi Hanımlarla Buluştu

Toplumsal sorunlarımıza duyarlı bir grup kadın ÇDP’nin Bahçelievler İl Merkezi’nde bir araya gelerek istişarede bulundu.

9 Haziran 2018 Cumartesi günü düzenlenen toplantıda misafirlere partinin kuruluşu, amaçları ve toplumdan beklediği destekler konusunda bilgilendirmede bulunan  ÇDP Genel Başkan Yardımcısı Günsel Avcı daha sonra sıra ile katılımcılara söz verdi.

Katılımcılardan Gül Canbay, bu yıl katıldığı STK iftarları ile yılsonu toplantılarından bahsederek, ÇDP’den hiç söz edilmemiş olmasının kendisini üzdüğünü söyledi. Bu durumun STK’ların hala partiyi benimsemediğini gösterdiğini söyleyen Canbay, “ÇDP’nin daha kuruluş aşamasında ‘bir partiye yakın olduğu’ söylentisi yayıldı ve o parti karşıtları tarafından desteklemedi. ÇDP’de birkaç kişi aktif çalışıyor görünüyor, bu kişiler de siyasette yetişmiş insanlar değil; sonradan, ileri yaşta siyasete başlamış kişiler. Partinin belirgin bir tabanı yok. İlçe teşkilatları, kadın ve gençlik kolları hızla kurulmalı. Takip edilen projeleri olmalı. Finansal kaynak yaratılarak mali sorun hızla çözülmeli” dedi.

Bilahare söz alan Süreyya Akyol, ÇDP kurulduğundan bu yana, “yurt dışı bağlantıları olduğu”, “bu bağlantılardan destek gördüğü” gibi söylentilerle doldurulduklarını söyleyerek, “Gerçek kuruluş amacını ve hedeflerini daha yeni öğreniyoruz” dedi. Bundan, partinin kuruluşunda kendini iyi anlatamadığının ortaya çıktığını söyleyen Akyol,  “Ayrıca, parti insanlara yaşamlarını anlamlı kılacak birşeyler vadetmeli ki destek görsün. Bu arada bir kişi ya da kurum eleştiriliyorsa, en iyiyi yapıyor demektir. Bu da akıldan çıkarılmamalı” dedi.

ÇDP MYK Üyesi Emine Sezgin de, korkunun ecele faydası olmadığını atasözünü hatırlatarak, Çerkes kültürünün giderek yok olduğunu söyledi. Çerkeslerin her geçen gün siyasetten ve devlet kurumlarından uzaklaştırıldığını söyleyen Sezgin, “Kimliğimize, kültürümüze sahip çıkmak için, en doğal demokratik hakkımız olarak “Ben de varım” demeliyiz. Partide dik durmayı öğrenerek, kimliğimiz, kültürümüz için yürümeliyiz” dedi.

Son olarak söz alan ÇDP Genel Başkanı Faruk Arslandok da,sorunun gayet  net olduğunu ifade ederek, “Çerkesler siyaset içinde kendi kimlikleri ile yer almıyorlar.  Peki olmalılar mı?  Evet olmalılar. Çünkü ciddi bir asimilasyon sorunu var. Böyle devam etmesi Çerkes toplumunun felaketi olacak“ dedi.

ÇDP olarak “Çoğulculuk“ konusunda, yalnız Çerkeslerin değil, kendi kimliği ile temsil edilmediğini düşünen diğer halkların da temsilcisi olma konusunda samimi olduklarını söyleyen Arslandok, “Ancak, Türkiye’de  Çerkeslerin Türkler ve Kürtlerden sonra 6 milyonu bulan nüfus ile 3. büyük halk olduğu da göz ardı edilmemeli. Dolayısı ile öncelikli muhatabımız Çerkes toplumudur. Çerkeslerin bu parti içinde kendini görebildiği bir ortamı oluşturmalıyız. Somut olarak siyaset sayılar ile okunmaktadır. Kaç kişisiniz sorusunun karşılığını yüksek sayılar zikrederek verebilmeliyiz. 100 bin kayıtlı üyemiz olsun, çok büyük bir güç oluştururuz. Bu da 6 milyon Çerkes nüfus için hiç de imkansız değil. Tabii Partinin üye sayısı artıkça, bu üyelerin önerileri ile parti her geçen gün daha da güçlenecektir. Evlerinde oturan bayanlarımız bile partimize ciddi destek verebilirler. Elimizdeki partimizin kıymetini bilmeliyiz. Bu parti kapanırsa herkes çok üzülür. Kapanmaması için, maddi destek de, yapıcı fikri destek de vermek gerekiyor.” dedi.

ÇDP’nin eleştirilecek, kabul edilmeyecek hiçbir amacı ve projesi olmadığını söyleyen Arslandok, “Kimlik, kültürel hak ve kültürel özgürlük mücadelesi yapmayı amaçlayan bir partiyiz. Bu amaç da kimsenin titraz etmemesi gereken bir hedef. Eleştirisi olanlar, iş yapmak üzere ve çözüm odaklı öneri ile gelmeliler” dedi.

Samimi bir ortamda devam eden sohbet sonrası toplantı, katılımcı hanımların partiyi benimsediğini belirtmeleri ve ellerinden gelen her türlü desteği sunma sözü vermeleri ile sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir